معضلات فیلترینگ و فیلترشکن‌های جعلی

در روزهای اخیر همزمان با فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام در ایران، شمار بسیاری زیادی از کاربران برای عبور از سد فیلترینگ، اقدام به دانلود فیلترشکن‌های گوناگون کرده‌اند که تلاش بعضی از آن‌ها ناموفق گزارش شده است.

براساس داده‌های موجود دولت ایران با تشدید فیلترینگ اینترنتی و ایجاد محدودیت‌های مختلف در بسترهای گوناگون ارتباطی، باعث شده است که برخی از فیلترشکن‌ها به‌درستی کار نکنند. همچنین براساس اطلاعات بدست آمده این مساله در روزهای اخیر تا جایی پیش رفته است که حتی برای ساعاتی ارتباط شبکه‌ی اینترنتی ایران با کل جهان مختل شود.

فارغ از تمام ابعاد حیاتی و ضروری این قضیه در کسب‌وکارها نوین، ارتباطات و زندگی روزانه مردم، در این مطلب‌ به‌صورت خلاصه سعی شده است به تهدیدات احتمالی پیش روی شهروندانی پرداخته شود که به‌واسطه رویکرد‌ها و سیاست‌گذاری سرسخت مبتنی ایجاد محدودیت و فیلترینگ، بیشتر از همیشه در دام هکرها و مجرمان سایبری گرفتار می‌شوند.

 

معضلات فیلترینگ و فیلترشکن‌های جعلی

به‌طبع با ایجاد محدودیت‌های گسترده اینترنتی و فیلترینگ، شاهد افزایش نیاز کاربران برای ابزارهای رفع این موانع هستیم. البته سال‌هاست که فیلترشکن‌ها، پروکسی‌ها و وی‌پی‌ان‌ها ابزارهایی آشنا برای کاربران ایرانی هستند. اما با مسدود و محدود شدن مجدد پورت‌ها و مسیرهای ارتباطی این ابزارها، کاربران بیشتر از گذشته در تکاپو خواهند بود تا ابزارهای قدرتمندتر و سریع‌تر را برای دسترسی آزاد به اینترنت جایگزین کنند.

همین مساله با ایجاد بازار داغ فیلترشکن‌‌ها و تقاضای جمع کثیری از کاربران اینترنت ایرانی، فرصتی را برای سودجویان فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند از این فضا برای پیش‌برد اهداف استراتژیک خود بهره‌برداری کنند.

برای مثال مجرمان سایبری با ایجاد و انتشار بدافزارها، جاسوس‌افزارها و باج‌افزارهای گوناگون تحت عنوان فیلترشکن‌های مشهور و جدید، کاربران زیادی را فریب داده و به همین واسطه با آلوده ساختن دستگاه‌های آنان، اقدام به سرقت اطلاعات خصوصی، هک حساب‌های کاربری و سایر اعمال مجرمانه می‌کنند.

از طرفی باید در نظر داشت که نسل جدید بدافزارها و باج‌افزارها، با دارا بودن قابلیت تکثیر هوشمند و آلوده‌سازی دستگاه‌های مجاور و متصل در شبکه‌های مختلف، می‌توانند سریع‌تر از همیشه منجر به گسترش آلودگی‌ها شوند. حال آنکه شبکه رایانه‌ای ایران، مستعدتر از سایر کشورهای جهان در برابر چنین تهدیداتی آسیب‌پذیر بوده و می‌توان انتظار بروز فجایع جدی در ابعاد وسیع، مانند آلودگی سراسری به یک یا چند نوع بدافزار و باج‌افزار در کل کشور را داشت.


برای نمونه چندی پیش سازندگان باج‌افزار تایرنت «TYRANT» که آن را با عنوان جعلی فیلترشکن سایفون پخش کرده بودند، پس از آلوده ساختن رایانه‌های کاربران ایرانی، برای بازگرداندن اطلاعات قربانیان مبلغ ۱۵ دلار باج به شکل ارز الکترونیکی درخواست می‌کردند.

 

همچنین در همین چند روز ابتدایی آغاز فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام، انتشار بدافزارها و جاسوس‌افزارهای مخصوص تلفن‌های همراه اندرویدی افزایش چشم‌گیری داشته است. برای مثال در همان روز نخست، فایل آلوده‌ای با نام «تلگرام بدون فیلتر» در برخی از کانال‌های تلگرامی بلافاصله منتشر شد و روز پیش نیز بدافزار دیگری با نام «فیلترشکن آمدنیوز» پس از آلوده ساختن تلفن‌های کاربران، لینک دانلود خود را به‌صورت خودکار از طریق پیامک به تمام لیست مخاطبان گوشی ارسال کرده و به همین ترتیب در حال گسترش آلودگی خود است.

 

با پیش آمدن چنین وضعیت و روندی، احتمال اینکه طی روزهای آینده شاهد افزایش بدافزارها و فایل‌های آلوده‌ی اینچنینی باشیم، بسیار زیاد است و مسلما با در صورت نبود آمادگی و آگاهی در برابر چنین تهدیداتی، دامنه آلودگی‌ها وسیع‌تر خواهد شد.


بنابراین اکیدا توصیه می‌شود از کلیک، دانلود، نصب و اجرای هرگونه فایل و برنامه ناشناخته و مشکوک که طریق منابع غیرمطمئن به دستتان می‌رسید جدا خودداری کنید. لازم است پیش از هر اقدامی، از نصب و به‌روز بودن آنتی‌ویروس در دستگاه‌های خود  مطمئن شوید.