چگونه بر روی ProtableApps اپلیکیشن نصب کنید؟

برای نصب اپلیکیشن بر روی PortableApps دو روش وجود دارد که بسته به سرعت و وضعیت اینترنت می‌توانید از هر کدام از آنها استفاده کنید هر چند که روش آفلاین نسبت به روش آنلاین ارجحیت دارد زیرا شما در روش آفلاین در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

روش آنلاین

همانگونه که از نام این روش مشخص است، شما در این روش نیاز به خط اینترنت دارید تا به صورت آنلاین اپلیکیشن‌های مورد نظر خود را دانلود و بر روی PortableApps نصب کنید.

برای نصب به صورت آنلاین ابتدا باید PortableApps را اجرا کنید و سپس بر روی Apps کلیک و از آنجا مسیر زیر را طی کنید.

در اینجا شما می‌توانید براساس موضوع (Category)، عنوان (Title)، آخرین اپلیکیشن‌های منتشر شده (New Releases) و یا آخرین به روزرسانی اپلیکیشن‌ها (Recently Updated)، لیست اپلیکیشن‌های در دسترس از طریق PortableApps را مشاهده کنید. براساس نیاز خودتان می‌توانید هر کدام از این گزینه‌ها را انتخاب کنید، هر چند که اگر برای اولین بار می‌خواهید یک اپلیکیشن را بر روی PortableApps نصب کنید، بهترین انتخاب نمایش اپلیکیشن‌ها براساس موضوع (By Category) است.

با کلیک کردن بر روی هر کدام از چهار گزینه، که ما در اینجا بر روی By Categories کلیک کرده‌ایمِ، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما می‌توانید با تیک زدن کنار نام هر کدام از اپلیکیشن‌ها، دستور نصب آنها را بر روی PortableApps بدهید. به عنوان مثال در تصویر زیر ما می‌خواهیم که مرورگر فایرفاکس را بر روی PortableApps نصب کنیم.

زمانی که اپلیکیشن‌های مورد نظرتان را انتخاب کردید، تنها کافی است بر روی گزینه Next کلیک کنید تا فرآیند نصب اپلیکیشن‌ها آغاز شود. دقت کنید مدت زمانی که باید در این مرحله صبر کنید به صورت مستقیم به تعداد اپلیکیشن‌ها و همچنین سرعت اینترنت شما بستگی دارد.

زمانی که فرآیند نصب اپلیکیشن‌ها به پایان برسد، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود و به شما اطلاع می‌دهد که اپلیکیشن مورد نظرتان با موفقیت بر روی PortableApps نصب شده است.

با کلیک بر روی گزینه Finish و مراجعه به PortableApps خواهید دید که در بخش اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌هایی که درخواست نصب آنها را داده‌اید در دسترس هستند. به عنوان مثال در تصویر زیر مرورگر فایرفاکس بر روی PortableApps نصب شده است و با کلیک بر روی آن به راحتی می‌توانید از نسخه پرتابل فایرفاکس استفاده کنید.

روش آفلاین

تفاوت این روش با روش آنلاین در این نکته است که شما فایل‌های اپلکیشن‌هایی که می‌خواهید بر روی PortableApps نصب کنید را ابتدا دانلود و سپس بدون نیاز به خط اینترنت نصب می‌کنید.

برای این کار شما ابتدا باید به وب‌سایت PortableApps بروید و سپس از طریق بخش Apps، اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود را پیدا کرده و آنها را دانلود کنید. تصویر زیر چگونگی دسترسی شما به بخش Apps را نشان می‌دهد.

با کلیک کردن بر روی بخش Apps، پنجره‌ای مانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که به کمک آن می‌توانید لیست کامل تمام اپلیکیشن‌هایی که می‌توانید بر روی PortableApps نصب کنید را مشاهده کنید. نکته‌ای که باید در مورد این لیست بدانید آن است که این لیست براساس موضوع دسته‌بندی شده است و شما می‌توانید براساس موضوع‌های مختلف، اپلیکیشن‌های مورد نظر خود را دانلود کنید.

پس از پیدا کردن اپلیکیشن مورد نظرتان، تنها کافی است بر روی اپلیکیشن مورد نظر کلیک کنید تا به صفحه اختصاصی آن راهنمایی شوید. به عنوان مثال فرض کنید که می‌خواهید نسخه پرتابل کروم را نصب کنید. برای این کار تنها کافی است که مرورگر کروم را پیدا کرده و بر روی نام آن کلیک کنید تا به صفحه اختصاصی آن وارد شوید و سپس بر روی Download Now کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی Download Now، به صفحه دیگری خواهید رفت و با کمی صبر پنجره‌ای برای ذخیره کردن فایل اپلیکیشن ظاهر خواهد شد که به کمک آن مسیری که تمایل دارید تا فایل اپلیکیشن ذخیره شود را انتخاب می‌کنید.

حالا برای نصب اپلکیشن مرورگر پرتابل کروم تنها کافی است که به PortableApps مراجعه کنید و از آنجا بر روی Apps کلیک کرده و سپس Install a New App را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه پنجره‌ای باز و از شما درخواست می‌شود تا فایل مربوط به اپلیکیشنی که می‌خواهید بر روی PortableApps نصب کنید را انتخاب کنید. در اینجا شما تنها کافی است که فایلی که قبلا از وب‌سایت PortableApps دانلود کرده‌اید را انتخاب و بر روی Open کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی Open، پنجره‌ای جدید باز می‌شود که مانند نصب هر نرم‌افزار دیگری، باید ابتدا با شرایط استفاده از آن اپلیکیشن موافقت کنید تا فرآیند نصب آن آغاز شود. با تکمیل نصب اپلیکیشن، پنجره‌ای مانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که به شما از موفقیت‌آمیز بودن فرآیند نصب خبر می‌دهد. دقت کنید که اگر بخواهید پس از کلیک کردن بر روی Finish، اپلیکیشنی که نصب کرده‌اید آغاز به کار کند، باید گزینه Run Google Chrome Portable را چک بزنید (این گزینه بسته به نام هر نرم‌افزار تغییر می‌کند، ما در اینجا مرورگر کروم را نصب کرده‌ایم و به همین دلیل نام Google Chrome Portable ظاهر شده است).

زمانی که بر روی گزینه Finish کلیک کنید، اگر به PortableApps بازگردید خواهید دید که نام مرورگر کروم در بخش اپلیکیشن‌ها ظاهر شده است.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬