سوالات متداول درباره KeePass

این بخش به مرور زمان و با توجه به سوالاتی که دریافت می‌شود، به روز خواهد شد.


اهمیت Master Key در چیست؟

Master Key یا همان شاه کلید، رمز عبوری است که شما به کمک آن می‌توانید به پایگاه داده ایجاد شده توسط KeePass دسترسی پیدا کنید. اگر از این رمز عبور فرد دیگری آگاه شود، به راحتی می‌تواند به رمز عبور تمامی حساب‌های شما که در آن پایگاه داده KeePass ذخیره کرده‌اید دسترسی پیدا کند. علاوه بر این اگر شما این رمز عبور را فراموش کنید، دسترسی شما به پایگاه داده‌ای که رمز عبور آن را فراموش کرده‌اید برای همیشه از بین می‌رود و از هیچ روشی امکان بازیافت آن وجود نخواهید داشت.

من نسخه قابل حمل KeePass را دانلود و اجرا کرده‌ام، برای استفاده بر روی کامپیوتر دیگری آیا نیاز است که آن را مجددا دانلود و اجرا کنم؟

خیر؛ به دلیل آنکه شما نسخه قابل حمل را دانلود و استفاده می‌کنید، تنها کافی است آن را بر روی درایو USB کپی و سپس آن را به کامپیوتر دیگری متصل و KeePass را اجرا کنید.

من نسخه قابل حمل KeePass را همیشه همراه خودم دارم، این به معنی آن است که من همواره به اطلاعات ذخیره شده در داخل آن دسترسی دارم؟

خیر؛ داشتن نسخه فایل حمل KeePass به تنهایی کافی نیست و شما علاوه بر نرم‌افزار KeePass، نیاز به پایگاه داده‌ای که رمزهای عبور خود را در آن ذخیره کرده‌اید نیز دارید. به همین دلیل همواره پایگاه داده‌های رمزهای عبور خود را در کنار نسخه قابل حمل KeePass داشته باشید.

آیا تنها می‌توان یک پایگاه داده در KeePass ایجاد کرد؟

خیر؛ شما می‌توانید به تعداد نامحدود پایگاه داده در KeePass ایجاد کنید. تنها نکته‌ای که باید در نظر بگیرید آن است که KeePass یک پایگاه داده را می‌تواند مدیریت کند و شما نمی‌توانید چندین پایگاه داده را به صورت همزمان در KeePass باز کنید.

من می‌خواهم KeePass پس از یک مدت زمان خاص، به صورت خودکار پایگاه داده را ببندد. راه حل چیست؟

برای این کار شما باید از بخش Tools بر روی Options... کلیک کنید.

سپس از طریق پنجره‌ای که باز می‌شود گزینه Lock workspace after the following idle time (seconds) را تیک بزنید و با فعال شدن جعبه زیر آن، مدت زمان مورد نظر خودتان را براساس ثانیه وارد کنید، مثلا ۱۲۰ ثانیه که برابر با ۲ دقیقه است.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬