چگونه از رمزهای عبور ذخیره شده در KeePass استفاده کنید؟

استفاده از رمزهای عبور ذخیره شده در KeePass بسیار ساده و تنها به چندین کلیک ماوس نیاز دارد.

برای شروع ابتدا یکی از رمزهای عبور ذخیره شده در KeePass را انتخاب کنید و بر روی آن راست کلیک کنید.

با راست کلیک کردن بر روی رمز عبور شما گزینه‌های مختلفی در اختیار دارید که دو گزینه اول در بین آنها کاربردی‌ترین گزینه‌هاست.

به کمک گزینه اول شما می‌توانید نام کاربری یا همان User name را کپی کنید و به کمک گزینه دوم نیز می‌توانید رمز عبور یا همان Password را کپی کنید. کاربرد این دو گزینه در این است که هر زمان که شما قصد داشتید وارد یکی از حساب‌هایتان بشوید، تنها کافی است که ابتدا نام کاربری یا رمز عبور را Copy و در مرورگر خود Past کنید.

برای درک بهتر فرض کنید که ما می‌خواهیم وارد حساب [email protected] بشویم. برای این کار ابتدا باید مرورگر را باز کرده و به آدرس https://gmail.com برویم.

اگر نام کاربری یاددتان نبود و یا آنکه نوشتن آن کمی مشکل است، تنها کافی است که بر روی مشخصات حساب‌تان (در اینجا [email protected]) در KeePass راست کلیک و سپس بر روی Copy User Name کلیک کنید.

با کپی کردن نام کاربری تنها کافی است که به صفحه ورود جی‌میل مراجعه کنیم و در بخش Email، نام کاربری را Paste کنیم.

 برای کپی کردن رمز عبور در مرورگر هم دقیقا همان کاری که برای کپی کردن نام کاربری انجام داده‌ایم را انجام می‌دهیم و بر روی حساب مورد نظرمان در KeePass راست کلیک و گزینه Copy Password را انتخاب می‌کنیم تا رمز عبور در حافظه کامپیوتر کپی شود.

با کپی کردن رمز عبور تنها کافی است که به صفحه ورود جی‌میل مراجعه و در بخش Password، رمز عبور را Paste کنیم.

دقت کنید که مدت زمانی که اطلاعات کپی شده در حافظه کامپیوتر شما می‌ماند ۱۰ ثانیه است و اگر در این مدت زمان آنها را در جایی Paste نکنید، مجددا باید به KeePass بروید و آن را کپی کنید.

اگر این مدت زمان پیش فرض برای شما کم است، می‌توانید آن را تغییر بدهید. برای این کار باید بر روی Tools و سپس Options کلیک کنید.

 با کلیک بر روی Options پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما باید بر روی گزینه Memory کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی Memory، شما با پنجره‌ای به صورت زیر مواجه می‌شوید که در آن مدت زمان پیش فرض ذخیره اطلاعات در حافظه کامپیوتر ۱۰ ثانیه است. شما می‌توانید این عدد را براساس ثانیه تغییر بدهید (مثلا ۳۰ ثانیه) و سپس بر روی OK کلیک کنید.

زمانی که بر روی OK کلیک کنید، مدت زمان پاک شدن اطلاعات کپی شد از طریق KeePass در حافظه کامپیوترتان ۳۰ ثانیه خواهد بود. مدت زمان پیش فرض در این بخش را بیشتر از یک دقیقه یا همان ۶۰ ثانیه نگذارید تا احتمالا سو استفاده کاهش پیدا کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬