چگونه رمز عبور در KeePass ایجاد کنید؟

فرآیند ایجاد رمز عبور در KeePass بسیار ساده است و شما با چند کلیک ساده می‌توانید یک رمز عبور قوی و پیچیده ایجاد کنید. اما قبل از آنکه به سراغ چگونگی ایجاد رمز عبور در KeePass برویم، باید دو نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید:

  • ایجاد رمز عبور برای هر یک از حساب‌هایتان در KeePass به این معنی نیست که شما از آن پس می‌توانید به جای رمز عبور قبلی از رمز عبور جدید استفاده کنید. علت هم به این نکته باز می‌گردد که تغییرات در KeePass به صورت آفلاین صورت می‌گیرد و هیچ رابطه‌ای میان KeePass با سرویس‌های دیگر وجود ندارد. این بدان معناست که اگر شما زمانی رمز عبور جدیدی به کمک KeePass برای حساب جی‌میل خود ایجاد کنید، تا زمانی که به بخش تنظیمات حساب جی‌میل خود نروید و رمز عبور جدید را جایگزین رمز عبور قدیمی نکنید، شما از رمز عبور ایجاد شده توسط KeePass نمی‌توانید استفاده کنید.
  • در زمانی که یک رمز عبور در KeePass ایجاد می‌کنید، دقت کنید که نام مناسبی را برای آن انتخاب کنید تا در آینده راحت‌تر بتوانید آن را در میان ده‌ها رمز عبور دیگر پیدا کنید. به طور کلی برای آنکه استفاده شما از KeePass بهینه‌تر از گذشته باشد، بهتر است که از همان ابتدا به دسته‌بندی و نام‌گذاری رمزهای عبوری که در پایگاه داده KeePass ذخیره می‌کنید دقت کنید.

اولین کاری که باید برای ایجاد رمز عبور در KeePass انجام دهید، باز کردن پایگاه داده است. اگر در این زمینه اطلاعی ندارید و نمی‌دانید چگونه می‌توانید پایگاه داده KeePass را باز کنید، در بخش «چگونه پایگاه داده را در KeePass باز کنید/ ببندید؟» توضیح داده شده است.

پس از آنکه پایگاه داده مورد نظر خود را باز کردید، برای ایجاد یک رمز عبور باید بر روی علامت کلید زرد رنگ که در کنار آن علامت مثبت سبز رنگ قرار دارد کلیک کنید.

نکته: این گزینه از بخش Edit در نوار ابزار نیز در دسترس است.

با کلیک کردن بر روی این گزینه که نام آن Add Entry... است، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در حقیقت پنجره‌ای است که شما به کمک آن رمز عبور ایجاد می‌کنید.

این پنجره دارای بخش‌های مختلفی است که عبارتند از:

- Group: این گزینه به شما امکان دسته‌بندی رمزهای عبوری که ایجاد می‌کنید را می‌دهد که در بالا در مورد اهمیت این کار صحبت شده است. با کلیک بر روی این گزینه شما می‌توانید دسته‌بندی‌های مختلفی که به صورت پیش‌فرض KeePass آنها را در نظر گرفته است را انتخاب کنید. به عنوان مثال ما رمز عبوری که ایجاد می‌کنیم مربوط به ایمیل است و می‌خواهیم آن را در دسته eMail قرار بدهیم.

نکته: در صورتی که تمایل داشتید که دسته‌بندی‌های خودتان را داشته باشید، شما می‌توانید از طریق گزینه Edit و انتخاب Add Group... دسته‌بندی خود را ایجاد کنید. اگر هم خواستید که در یک دسته‌بندی، دسته‌بندی دیگری ایجاد کنید (مثلا دسته‌بندی Gmail در زیر eMail)، تنها کافی است که گزینه Add Subgroup... را انتخاب کنید.

اگر هم خواستید شکل آیکون کنار رمز عبوری که ایجاد می‌کنید را سفارشی کنید، تنها کافی است بر روی تصویر مقابل گزینه Icon کلیک کنید و آیکون مورد نظرتان را انتخاب کنید.

- Title: در این قسمت شما نام رمز عبوری که می‌خواهید ایجاد کنید را می‌نویسید. این نام می‌تواند هر چیزی باشد اما از آنجایی که در آینده تعداد رمزهای عبور موجود در KeePass زیاد خواهد شد، بهتر است عنوانی را انتخاب کنید که به حسابی که برای آن رمز عبور ایجاد می‌کنید مربوط باشد. به عنوان مثال اگر برای حساب جی‌میل خود می‌خواهید رمز عبور ایجاد کنید، عنوان را آدرس ایمیل خود همراه با نام جی‌میل در نظر بگیرید:

- User name: این گزینه همانگونه که از نام آن مشخص است مربوط به نام کاربری حسابی است که برای آن می‌خواهید رمز عبور ایجاد کنید. مثلا در اینجا با توجه به اینکه برای حساب جی‌میل‌مان می‌خواهیم رمز عبور ایجاد کنیم، نام کاربری [email protected] می‌شود.

- Password: این بخش دقیقا جایی است که KeePass به کمک شما می‌آید که رمز عبور قوی و پیچیده را ایجاد کنید. KeePass به صورت پیش‌فرض هر زمان که شما بر روی Add Entry کلیک کنید (در بالا در مورد این گزینه توضیح داده شده است)، یک رمز عبور خوب و پیچیده ایجاد می‌کند اما اگر بخواهید رمز عبور ایجاد شده را سفارشی کنید، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

برای آنکه رمز عبور ایجاد شده توسط KeePass را سفارشی کنید، تنها کافی است بر روی علامت کلید زرد رنگ که در زیر آن ستاره‌ای قرار دارد کلیک کنید.

 با کلیک کردن بر روی این گزینه با پنجره‌ای مانند تصویر زیر مواجه می‌شوید که به کمک آن می‌توانید ویژگی‌های مختلفی را برای ایجاد رمز عبور خود انتخاب کنید. مثلا می‌توانید طول رمز عبور مورد نظرتان را انتخاب کنید (شماره ۱) و یا علامت منفی (Minus)، علامت‌های خاص (Special) (شماره ۲) به رمز عبوری که ایجاد می‌کنید اضافه کنید.

علاوه بر این تنظیمات دیگری مانند معرفی الگوریتم خاصی برای ایجاد رمز عبور و... نیز وجود دارد که در اینجا به آنها نمی‌پردازیم زیرا استفاده از آنها تاثیر آنچنانی‌ای در امنیت رمز عبوری که ایجاد کرده‌اید ندارند.

پس از آنکه ویژگی‌های مورد نظر خود را انتخاب کردید، تنها کافی است بر روی گزینه Generate کلیک کنید تا رمز عبور جدید براساس ویژگی‌های اعمال شده از طرف شما ایجاد شود.

 

نکته: دقت کنید که هر زمان علامت ... را در KeePass مشاهده کردید، به این معنی است که متن نوشته شده به صورت نقطه نقطه، به صورت واضح به شما نمایش می‌دهد. به عنوان مثال در تصویر زیر با کلیک کردن بر روی گزینه ... رمز عبور ایجاد شده به ما نمایش داده شده است.

 زمانی که بر روی Generate کلیک کردید و رمز عبور ایجاد شد و نشانگری که خوب بودن رمز عبور را به شما نشان می‌دهد، سبز بود، تنها کافی است بر روی Accept کلیک کنید تا رضایت خود را از رمز عبور ایجاد شده اعلام کنید.

با کلیک کردن بر روی Accept، به پنجره Add Entry باز می‌گردید.

- Quality: این بخش به شما کیفیت رمز عبور ایجاد شده را نشان می‌دهد و هر چه رنگ نشانگر سبزتر باشد، نشان دهنده آن است که رمز عبور ایجاد شده قوی‌تر است.

- URL: در این گزینه شما می‌توانید آدرس وب‌سایتی که نام کاربری و رمز عبور مربوط به آن است را انتخاب کنید. مثلا اگر برای حساب جی‌میل‌تان یک رمز عبور ایجاد می‌کنید، باید آدرس https://gmail.com را وارد کنید.

- Notes: در این بخش شما می‌توانید نکات مربوط به حساب‌تان را وارد کنید هر چند که در بسیاری موارد این بخش خالی است.

- Expires: به کمک این گزینه شما می‌توانید تاریخ انقضا برای رمز عبوری که ایجاد کرده‌اید را انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید بگویید در ساعت ۱۲ بامداد روز ۱ ژانویه ۲۰۲۰ این رمز عبور باطل شود. دقت کنید که با توجه به اینکه شما از KeePass برای ایجاد رمز عبور استفاده می‌کنید، فعال کردن این گزینه آنقدرها مهم نیست چون به خودی خود، رمز عبوری که ایجاد کرده‌اید دارای پیچیدگی‌های مختلف است که امکان حدس زدن آن را مشکل می‌کند.

- Attachment: به کمک این گزینه شما می‌توانید فایلی را ضمیمه کنید. مثلا اگر نسخه پی‌دی‌افی از کدهای پشتیبان حساب جی‌میل خود را به صورت PDF دارید، می‌توانید آن را در اینجا ضمیمه کنید.

در اینجا کار ایجاد رمز عبور تمام شده است و تنها کاری که باید انجام دهید آن است که بر روی OK کلیک کنید. دقت کنید که گزینه‌های Title و User name و Password را حتما پر کنید تا در آینده در پیدا کردن رمز عبور در میان ده‌ها رمز عبور ذخیره شده در KeePass دچار سردرگمی نشوید.

زمانی که بر روی OK کلیک کنید، اگر Entry ثبت شده را در گروه خاصی قرار داده باشید، تنها کافی است که بر روی آن گروه کلیک کنید تا آن Entry را مشاهده کنید. به عنوان مثال با توجه به اینکه ما Entry خودمان را در گروه eMail وارد کرده بودیم، تنها با کلیک بر روی گروه eMail آن Entry را مشاهده خواهید کرد.

دقت کنید که کار ما در اینجا تمام نشده است و شما تنها رمز عبور برای یک حساب‌تان را ایجاد کرده‌اید اما آن را در داخل پایگاه داده ذخیره نکرده‌اید و در حساب خود نیز اعمال نکرده‌اید. از همین رو دو کار زیر را باید انجام دهید:

۱- رمز عبور ایجاد شده را در پایگاه داده ذخیره کنید: برای این کار تنها کافی است مانند تصویر زیر بر روی علامت فلاپی دیسک آبی رنگ کلیک کنید.

 ۲- رمز عبور جدید را در حساب خود اعمال کنید: همانگونه که در ابتدای این بخش گفته شد، ایجاد رمز عبور در KeePass به معنی تغییر آن در حساب شما نیست؛ از همین رو شما در زمانی که رمز عبور جدیدی ایجاد کردید، باید به بخش تنظیمات حساب خود بروید و رمز عبور آن را براساس رمز عبور جدید تغییر دهید. به عنوان مثال برای تغییر رمز عبور جی‌میل خود، تنها کافی است به بخش تنظیمات حساب گوگل بروید و از بخش Signing in یا ورود به سیستم، رمز عبور را تغییر دهید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬