چگونه پایگاه داده را در KeePass باز کنید/ ببندید؟

زمانی که پایگاه داده KeePass را ایجاد کنید، شما باید هر بار که کارتان با پایگاه داده تمام می‌شود، آن را ببندید و هر زمان هم که نیاز به استفاده از آن دارید، آن را باز کنید. فرآیند باز و بسته کردن پایگاه داده در KeePass بسیار ساده است به گونه‌ای که با چند کلیک می‌توانید آن را انجام دهید.

باز کردن پایگاه داده

برای باز کردن پایگاه داده ابتدا باید KeePass را باز کنید. برای این کار تنها کافی است به PortableApps بروید و سپس از آنجا بر روی KeePass Classic Portable کلیک کنید.

دقت کنید که اگر نسخه غیرقابل حمل KeePass را نصب کرده باشید، تنها کافی است بر روی آیکون آن دو بار کلیک کنید. علاوه بر این ما در اینجا از نسخه کلاسیک KeePass استفاده می‌کنیم و اگر شما از نسخه حرفه‌ای یا Professional آن استفاده کنید، نام KeePass به صورت KeePass Professional Portable خواهد بود.

با باز شدن KeePass، شما باید بر روی علامت پوشه زرد رنگ کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی آیکون پوشه زرد رنگ، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما از طریق آن پایگاه داده‌ای که قبلا ایجاد و ذخیره کرده‌اید را انتخاب کنید. در اینجا ما Database.kdb را انتخاب و بر روی Open یا همان باز کردن کلیک می‌کنیم.

با باز کردن این پایگاه داده، از شما رمز عبور یا همان Master Passwordای خواسته می‌شود که در زمان ایجاد پایگاه داده آن را وارد کرده‌اید.

با وارد کردن رمز عبور تنها کافی است بر روی OK کلیک کنید تا پایگاه داده انتخابی شما باز شود.

در اینجا کار تمام است و شما با موفقیت پایگاه داده مورد نظرتان را در KeePass باز کرده‌اید.

نکته: دقت کنید که اگر در زمان ایجاد پایگاه داده از ویژگی Key File استفاده کنید، در زمانی که پایگاه داده را انتخاب می‌کنید، در جایی که رمز عبور را وارد می‌کنید، باید از بخش Key File فایلی که قبلا به عنوان Key File ذخیره کرده‌اید را انتخاب و سپس بر روی OK کلیک کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، امکان باز کردن پایگاه داده وجود نخواهد داشت.

بستن پایگاه داده

برای بستن پایگاه داده در KeePass دو راه حل وجود دارد که بسته به نیازتان می‌توانید از هر کدام از آنها استفاده کنید.

- راه حل اول: استفاده از گزینه Lock Workspace

در این روش تنها کاری که شما باید انجام دهید آن است که بر روی آیکون قفلی که پس زمینه زرد رنگ دارد کلیک کنید تا به این صورت دسترسی به پایگاه داده قطع شود و برای دسترسی مجدد باید رمز عبور (و Key File در صورتی که از آن استفاده می‌کنید) را وارد کنید.

دقت کنید زمانی که بر روی Lock Worpkspace کلیک کنید، باید کلیه اطلاعات موجود در ستون سمت چپ از بین برود.

- راه حل دوم: استفاده از گزینه Exit

در این روش در حقیقت شما به صورت کامل KeePass را می‌بندید و به این صورت دسترسی به پایگاه داده از بین می‌رود. برای این کار تنها کاری که باید انجام دهید آن است که از طریق File گزینه Exit را انتخاب کنید تا به صورت کامل از KeePass خارج شوید.

دقت کنید این روش در حالتی که دیگر کاری با KeePass ندارید کاربردی است و اگر می‌خواهید از یک پایگاه داده به پایگاه داده دیگری جا به جا شوید، بهتر است از روش اول استفاده کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬