چگونه پایگاه داده در KeePass ایجاد کنید؟

اولین قدم برای استفاده از KeePass ایجاد یک پایگاه داده یا همان Database است. این پایگاه داده در حقیقت جایی خواهد بود که شما تمامی رمزهای عبور حساب‌های مختلف خود را در آن ذخیره می‌کنید. البته دقت کنید که دسترسی به این پایگاه داده‌ها تنها از طریق رمز عبوری که شما برای آن تعریف می‌کنید امکان‌پذیر است و اگر زمانی این رمز عبور را فراموش کنید، به هیچ عنوان امکان دسترسی به پایگاه داده رمزهای عبور خودتان را نخواهید داشت.

فرآیند ایجاد پایگاه داده‌ در KeePass بسیار آسان است. برای شروع ابتدا باید بر روی علامت ورقه سفیدی که علامت ستاره در کنار آن قرار دارد کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی این گزینه، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما در آن باید شاه کلید یا Master Key برای دسترسی به پایگاه داده را انتخاب کنید. دقت کنید در صورتی که این رمز عبور را فراموش کنید، به هیچ عنوان امکان دسترسی به پایگاه داده را نخواهید داشت و علاوه بر آن امکان بازیافت رمز عبور وجود نخواهد داشت.

نکته: نشانگر زیر بخش Master Password به شما پیچیده و قوی بودن رمز عبوری انتخابی را نشان می‌دهد. مثلا در تصویر زیر با توجه به اینکه نشانگر در وضعیت سبز رنگ است، رمز عبور انتخابی به اندازه کافی قوی و پیچیده است.

علاوه بر این اگر علاقه داشته باشید که حالت ورود دو مرحله‌ای را برای پایگاه داده خود فعال کنید، تنها کافی است گزینه Use master password and key file را انتخاب کنید. سپس از طریق Key File، بر روی علامت فلاپی دیسک کلیک کنید.

 با کلیک کردن بر روی علامت فلاپی دیسک، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که از شما درخواست می‌کند تا Key Fileای که توسط KeePass برای این پایگاه داده ایجاد می‌شود را در جایی ذخیره کنید. به عنوان مثال ما این فایل را بر روی پوشه Download ذخیره می‌کنیم. برای این کار تنها کافی است نام فایل را بنویسد و بر روی Save یا ذخیره کلیک کنید.

زمانی که بر روی Save کلیک کنید، به پنجره اولیه ایجاد رمز عبور برمی‌گردید. در اینجا تنها کافی است که بر روی OK کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی OK، برای اینکه KeePass مطمئن شود رمز عبور انتخاب شده از طرف شما برای پایگاه داده را به درستی به خاطر دارید، مجددا از شما درخواست می‌کند که رمز عبور انتخابی‌تان را وارد کنید. برای این کار تنها کافی است که رمز عبور را مجددا وارد و بر روی OK کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی OK پنجره‌ای مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد که در اینجا باید داده تصادفی برای File Key ایجاد کنید. دقت کنید که این پنجره در حالتی به شما نشان داده می‌شود که شما امکان File Key را انتخاب کرده باشید و در صورتی که این امکان را انتخاب نکرده باشید، به صورت مستقیم به مرکز کنترل KeePass فرستاده خواهید شد. برای ایجاد الگوریتم File Key سه راه حل دارید:

۱- استفاده از نشانگر ماوس: برای این کار تنها کافی است بر روی Use Mouse as Random Source کلیک کنید و سپس نشانگر ماوس خود را در بخش برفکی حرکت کنید.

نکته: دقت کنید تا زمانی که نشانگر مربوط به ماوس کاملا سبز نشده است، بر روی OK کلیک نکنید.

۲- استفاده از صفحه کلید: برای این کار تنها کافی است در جعبه‌ای که بالای آن Random keyborard input نوشته شده است شروع به نوشتن کنید. دقت کنید که نیازی نیست چیزی که می‌نویسید معنی خاصی داشته باشید و به صورت کاملا تصادفی می‌توانید کلیدهای صفحه کلید را فشار دهید.

۳- استفاده از نشانگر ماوس و صفحه کلید: این حالت در حقیقت مخلوطی از دو مورد بالا است که در آن ابتدا به صورت تصادفی حرف‌هایی را در بخش مربوط به صفحه کلید وارد می‌کنید و سپس با استفاده از ماوس، الگوریتم تصادفی ایجاد می‌کنید.

با انتخاب و انجام هر کدام از سه روش بالا که پیشنهاد ما روش سوم است (مخلوطی از نشانگر ماوس و صفحه کلید)، تنها کافی است بر روی OK کلیک کنید تا با پنجره‌ای به صورت زیر مواجه می‌شوید که در حقیقت مرکز کنترل KeePass است.

دقت کنید که هنوز کار تمام نشده است! چرا؟

شما هم اکنون پایگاه داده KeePass را ایجاد کرده‌اید اما آن را ذخیره نکرده‌اید. این بدان معناست که اگر هم اکنون KeePass را ببندید و پایگاه داده را ذخیره نکنید، تمام کارهایی که در بالا انجام داده‌اید از بین خواهند رفت! برای حل این مشکل شما تنها کافی است بر روی علامت فلاپی دیسک کلیک کنید تا به این صورت پایگاه داده ذخیره شود.

با کلیک کردن بر روی علامت فلاپی پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که از شما درخواست می‌شود که محل ذخیره پایگاه داده را مشخص کنید.

پیشنهاد ما این است که این فایل را بر روی سرویس‌های ابری مانند دراب باکس ذخیره کنید و علاوه بر آن همواره یک نسخه پشتیبان از آخرین تغییرات صورت گرفته در آن را بر روی درایو USB یا هارد اکسترنال نگهداری کنید. دقت کنید که اگر این فایل را به هر دلیلی از دست بدهید، دسترسی شما به تمام رمزهای عبوری که در آن ذخیره کرده‌اید از بین می‌رود.

با انتخاب مسیر مورد نظرتان، تنها کافی است بر روی Save یا دخیره کلیک کنید.

در اینجا کار ساخت پایگاه داده به پایان می‌رسد و شما با استفاده از Master Password یا شاه کلید می‌توانید آن را باز کنید. برای اطلاع از چگونگی باز و بستن پایگاه داده تنها کافی است به اینجا مراجعه کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬