چگونه KeePass را دانلود و اجرا کنید؟

KeePass یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور است که به کمک آن شما می‌توانید از شر به خاطر سپردن ده‌ها رمز عبور رهایی پیدا کنید و تنها یک رمز عبور را به خاطر بسپارید. این نکته را هم بد نیست بدانید که به جای KeePass می‌توانید از KeePassX هم استفاده کنید که چگونگی استفاده از آن همانند KeePass است.

علاوه بر این KeePass برای تلفن‌های همراه با سیستم عامل‌های مختلف نیز در دسترس است که شما می‌توانید لیست کامل آن را از طریق این آدرس و در بخش Contributed/Unofficial KeePass Ports مشاهده کنید.

نکته: در اینجا چگونگی دانلود و نصب نسخه قابل حمل KeePass را توضیح می‌دهیم. در صورتی که تمایل دارید KeePass را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید، تنها کافی است به آدرس http://www.keepass.info/download.html بروید و نسخه مورد نظر خودتان (پیشنهاد ما Professional Edition است) را انتخاب و بر روی Download Now در کنار بخش Installer کلیک کنید.

برای دانلود نسخه قابل حمل KeePass دو روش وجود دارد که براساس نیاز خود می‌توانید هر کدام از آنها را انتخاب کنید.

دانلود و اجرا از طریق وب‌سایت KeePass

در این روش شما تنها کافی است به بخش Downloads وب‌سایت KeePass بروید و پس از انتخاب نسخه مورد نظرتان (مثلا Professional Edition)، تنها کافی است بر روی Download Now در قسمت Portable کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی گزینه Download Now، به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که پس از چند ثانیه فرآیند دانلود KeePass قابل حمل آغاز می‌شود. در اینجا بسته به تنظیمات مرورگرتان، ممکن است که محل ذخیره شدن KeePass از شما پرسیده شود. در صورتی که از شما چیزی پرسیده نشد، KeePass در پوشه Downloads سیستم عامل‌تان ذخیره شده است. تصویر زیر وضعیتی را نشان می‌دهد که مرورگرتان از شما درخواست می‌کند محلی که می‌خواهید فایل KeePass ذخیره شود را اعلام کنید.

زمانی که دانلود KeePass به پایان رسید، تنها کافی است به محلی که آن را ذخیره کرده‌اید مراجعه کنید و فایل KeePass را از حالت فشرده خارج کنید. برای این کار تنها کافی است که بر روی فایل فشرده KeePass راست کلیک کنید و سپس Extract All... را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در آن مسیری که می‌خواهید در آن فایل فشرده شده باز شود را انتخاب می‌کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید KeePass را همواره همراه خودتان داشته باشید، می‌توانید در اینجا بر روی Browse... کلیک کنید و درایو مربوط به USB را انتخاب کنید.

زمانی که مسیر مورد نظرتان را برای KeePass مشخص کردید، تنها کافی است بر روی Extract کلیک کنید تا فرآیند خارج شدن KeePass از حالت فشرده آغاز شود.

زمانی که KeePass از حالت فشرده خارج شد، برای اجرای آن تنها کافی است وارد پوشه KeePass شوید و سپس بر روی KeePass کلیک کنید.

دقت کنید که اگر برای اولین بار KeePass را اجرا کنید، با پنجره‌ای مانند تصویر زیر مواجه می‌شوید که از شما در مورد به روز شدن خودکار KeePass سوال می‌کند. شما باید در پاسخ به این سوال بر روی گزینه Enable (recommended) کلیک کنید تا به این صورت اجازه به روز شدن خودکار را به KeePass بدهید.

دانلود و اجرا از طریق PortableApps

همانگونه که قبلا بیان کرده‌ایم، برای نصب یک اپلیکیشن بر روی PortableApp دو روش وجود دارد: آنلاین و آفلاین. ما در اینجا روش آفلاین را توضیح می‌دهیم هر چند که شما می‌توانید از روش آنلاین نیز استفاده کنید.

در روش آفلاین ابتدا باید به وب‌سایت PortableApps بروید و سپس بر روی Apps کلیک کنید.

سپس به دسته‌بندی Security بروید و از آنجا بر روی KeePass Password Safe Portable کلیک کنید.

در اینجا مانند آنچه در بخش PortableApps یاد گرفته‌اید، تنها کافی است بر روی Download Now کلیک کنید تا فرآیند دانلود اپلیکیشن KeePass آغاز شود.

زمانی که نسخه قابل حمل KeePass را دانلود کردید، تنها کافی است که به PortableApps مراجعه کنید و سپس بر روی Apps و از آنجا بر روی Install a New App کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی Install a New App، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما باید از طریق آن فایل KeePass را که در مرحله قبل دانلود کرده‌اید را انتخاب کنید. به عنوان مثال در تصویر زیر محل فایل KeePass در پوشه Download است.

زمانی که فایل KeePass را انتخاب کردید، تنها کافی است بر روی Open کلیک کنید و سپس منتظر شوید تا نصب KeePass به پایان برسد.

با مشاهده پنجره‌ای مانند تصویر بالا، فرآیند نصب KeePass به پایان رسیده است و در صورتی که علاقه داشته باشید که KeePass اجرا شود، تنها کافی است گزینه Run KeePass Classic Portable را تیک بزنید. همانگونه که در بخش دانلود و اجرا از طریق وب‌سایت KeePass اشاره شد، زمانی که برای اولین بار KeePass را اجرا کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که از شما درخواست می‌کند چگونگی به روز شدن KeePass را مشخص کنید.

شما در اینجا باید بر روی گزینه Enable (recommended) کلیک کنید تا KeePass به صورت خودکار به روز شود.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬