چگونه به کمک LastPass رمز عبور ایجاد کنید؟

زمانی که افزونه LastPass را بر روی مرورگر خود نصب کنید، به راحتی می‌توانید رمز عبور برای حساب‌های مختلف خود ایجاد و ذخیره کنید.

برای ایجاد یک رمز عبور از طریق LastPass، ابتدا باید از طریق افزونه LastPass، وارد حساب خود شوید.

نکته: برای راحتی مدیریت رمزهای عبور ایجاد شده توسط LastPass، بهتر است که قبل از ایجاد رمز عبور به وب‌سایتی که می‌خواهید برای آن رمز عبور ایجاد کنید بروید و سپس مراحلی که در زیر گفته شده است را طی کنید.

زمانی که وارد حساب خود شدید، تنها کافی است که بر روی Generate Secure Password کلیک کنید تا اولین قدم در ایجاد یک رمز عبور قوی و پیچیده را بردارید.

با کلیک کردن بر روی گزینه Generate Secure Password، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما در اینجا می‌توانید رمز عبور مورد نظر خود را براساس ویژگی‌هایی که تعریف می‌کنید ایجاد کنید.

شما به کمک گزینه Password Length می‌توانید طول رمز عبور ایجاد شده را انتخاب کنید (مثلا ۲۰ حرف) و به کمک گزینه Advanced Options می‌توانید ویژگی‌های دیگری مانند استفاده از حروف بزرگ، حروف کوچک، عدد، علامت‌های خاص را به رمز عبور خود بدهید.

با انجام تغییرات مورد نظرتان، برای آنکه LastPass رمز عبور مورد نظرتان را براساس آن ایجاد کند، تنها کافی است بر روی علامت فلش قرمز رنگ که به صورت دایره است کلیک کنید.

زمانی که از رمز عبور ایجاد شده رضایت داشتید، تنها کافی است بر روی گزینه Use Password کلیک کنید. زمانی که بر روی این گزینه کلیک کنید، اگر بر روی آیکون LastPass دقت کنید، عدد یک ظاهر می‌شود (اگر قبلا رمزهای عبوری برای آن آدرس وب از طریق LastPass ایجاد کرده باشید، به عدد قبلی یک واحد اضافه می‌شود).

 این عدد بدان معناست که رمز عبور ایجاد شده در LastPass ذخیره شده است. اگر علاقه داشته باشید که آن را ویرایش کنید، تنها کافی است بر روی آیکون LastPass کلیک کنید و سپس بر روی Show Matching Sites کلیک کنید.

با کلیک بر روی Show Matching Sites با پنجره‌ای مانند تصویر زیر مواجه می‌شود که در آن رمزهای عبور ایجاد و ذخیره شده برای آن آدرس وب‌سایت نمایش داده می‌شود. اگر دقت کنید نام رمز عبور پیش فرض به صورت نام وب‌سایت و در زیر آن Generated است. به دلیل اینکه مدیریت رمزهای عبور ذخیره شده و جستجو در میان آنها راحت باشد، همواره نام رمزهای عبوری که ایجاد می‌کنید را ویرایش و از حالت پیش‌فرض خارج کنید.

برای این کار تنها کافی است که بر روی رمز عبور مورد نظرتان بروید و سپس گزینه آچار را که نام آن More options است را انتخاب کنید تا با پنجره‌ای که در زیر آمده است مواجه شوید.

در اینجا تنها کافی است که بر روی گزینه Edit کلیک کنید تا پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز شود که در آن می‌توانید بخش‌های مختلف رمز عبور ایجاد شده را ویرایش کنید.

  • URL: در اینجا باید آدرس وب‌سایتی که رمز عبور ایجاد شده مربوط به آن است را وارد کنید. به عنوان مثال در تصویر بالا رمز عبور ایجاد شده مربوط به وب‌سایت LastPass است. این آدرس از آن جهت دارای اهمیت است که این رمز عبور در زمانی به شما نشان داده می‌شود که به این آدرس بروید. این یعنی آنکه شما در برابر حمله فیشینگ محافظت شده‌اید زیرا تا زمانی که آدرس اصلی وب‌سایت ظاهر نشود (مثلا gmail.com)، افزونه LastPass به شما رمز عبور را نشان نمی‌دهد.
  • Name: در اینجا باید نام مرتبط با رمز عبوری که ایجاد کرده‌اید را انتخاب کنید؛ مثلا Bikhof- LastPass.
  • Folder: در اینجا می‌توانید دسته‌بندی رمز عبوری که ایجاد کرده‌اید را انتخاب کنید؛ مثلا دسته‌بندی شخصی یا Personal.
  • Username: همانگونه که از نام آن مشخص است، شما باید در این گزینه نام کاربردی حساب خود را وارد کنید؛ مثلا [email protected]
  • Notes: در این بخش شما می‌توانید یادداشت‌های مربوط به حسابی که رمز عبور آن را به کمک LastPass ایجاد کرده‌اید را بنویسید. مثلا می‌توانید تاریخ ایجاد رمز عبور یا هر چیز دیگری را در این بخش بنویسید.

علاوه بر این اگر بر روی گزینه Advanced Settings کلیک کنید، سه گزینه مشاهده خواهید کرد که تیک زدن گزینه اول یعنی Require Password Reprompt شدیدا توصیه می‌شود. علت این پیشنهاد هم به این نکته باز می‌گردد که هر زمان کسی درخواست ویرایش مشخصات این پنجره را کرد، رمز عبور LastPass یا Master Password از وی خواسته شود.

در نهایت نیز برای آنکه تمام تغییراتی که انجام داده‌اید ذخیره شوند، تنها کافی است بر روی گزینه Save کلیک کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬