LastPass چیست؟

LastPass یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های آنلاین برای مدیریت رمزهای عبور است که از امنیت بالایی برخوردار است به گونه‌ای که تمام رمزهای عبور ذخیره شده در آن رمزنگاری می‌شوند. این بدان معناست که امکان مشاهده رمزهای عبور ذخیره شده در LastPass توسط صاحبان آن وجود ندارد و تنها کسی که می‌تواند آنها را مشاهده کند، صاحب حساب است.

بیان این نکته هم بد نیست که اگر زمانی رمز عبور ورود به حساب LastPass را گم کنید، امکان بازیافت آن بسیار سخت و در بسیاری موارد غیرممکن است؛ از همین رو در زمانی که رمز عبور حساب LastPass را انتخاب می‌کنید، در انتخاب آن دقت لازم را به خرج دهید و از درست نوشتن آن مطمئن شوید.

LastPass را می‌توان نسخه آنلاین KeePass دانست با یک سری ویژگی‌ها که بسته به نیازتان، می‌توانید از LastPass یا KeePass استفاده کنید. مهمترین ویژگی‌های LassPass عبارتند از:

  • کار کردن با آن آسان و راحت است: استفاده از LastPass در مرورگرهای مختلف بسیار ساده است زیرا LastPass دارای یک افزونه کاربردی است که به شما این اجازه را می‌دهد که از طریق مرورگر خود رمزهای عبور مختلف ایجاد و آنها را براساس وب‌سایتی که در حال بازدید آن هستید مشاهده کنید.
  • از حملات فیشینگ جلوگیری می‌کند: LastPass به دلیل آنکه رمز عبور ذخیره شده در پایگاه داده‌هایش را با آدرس وب‌سایت بررسی می‌کند، از همین رو اگر زمانی با صفحه جعلی ورود به جی‌میل یا حساب دیگری مواجه شدید، LastPass رمز عبور ذخیره شده برای حساب جی‌میل را نشان نمی‌دهد. در بخش تهدیدهای سایبری در این مورد بیشتر توضیح داده شده است.
  • همواره همراه شماست: LastPass کلیه اطلاعات ذخیره شده توسط شما را بر روی سرویس ابری (Cloud) خود ذخیره می‌کند؛‌ از همین رو دسترسی به آن از هر جایی که تنها یک خط اینترنت داشته باشید میسر است هر چند که پیشنهاد ما آن است که اگر در کافی‌نت یا مکان‌های عمومی می‌خواهید از آن استفاده کنید، بهتر است از ویژگی رمز یکبار مصرف استفاده کنید. همانگونه که در بالا گفته شد، به دلیل آنکه LastPass تمامی اطلاعات ذخیره شده را با کلید اختصاصی هر کاربر رمزگذاری می‌کند، در نتیجه اگر شما رمز عبور حساب LastPass خود را قوی و پیچیده انتخاب کنید، در صورتی که سرورهای LastPass هک شوند، امکان بازیافت اطلاعات ذخیره شده در LastPass توسط هکر یا هکرها وجود نخواهد داشت.
آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬