چگونه ایمیل رمزگذاری شده ارسال و دریافت کنید؟

با نصب Thuderbird و GPG و Enigmail، شما همه چیز را آماده کرده‌اید تا از این پس بتوانید ایمیل‌های خود را به صورت رمزگذاری شده ارسال کنید.

مرحله اول: ارسال Public Key یا کلید عمومی

اولین قدم برای ارسال ایمیل رمزگذاری شده آن است که دو طرفی که می‌خواهند به یکدیگر ایمیل رمزگذاری شده ارسال کنند، کلید عمومی یکدیگر را داشته باشند. برای این کار ابتدا باید کلید عمومی خود را به فرد گیرنده ایمیل رمزگذاری شده ارسال کنید و فرد گیرنده نیز کلید عمومی خود را برای شما ارسال کند.

برای ارسال کلید عمومی ابتدا باید بر روی گزینه Write کلیک کنید (شماره ۱) تا پنجره‌ای که در آن متن ایمیل خود را می‌نویسید، باز شود (شماره ۲):

در اینجا Subject یا همان عنوان ایمیل را هر چه می‌خواهید انتخاب می‌کنید و آدرس گیرنده (بخش To) را آدرس فردی که می‌خواهید به وی کلید عمومی خود را ارسال کنید، وارد می‌کنید. متن ایمیل را هم هر چه دوست دارید می‌نویسید.

برای آنکه کلید عمومی خود را ضمیمه ایمیل کنید تا فرد گیرنده آن را دریافت کند، تنها کافی است که از طریق بخش Enigmail بر روی گزینه Attach My Public Key کلیک کنید تا این گزینه تیک بخورد. با این کار کلید عمومی به صورت خودکار به ایمیل شما ضمیمه می‌شود.

علاوه بر این شما می‌توانید بدون مراجعه به گزینه Enigmail و با کلیک کردن بر روی گزینه Attach My Public Key نیز کلید عمومی را ضمیمه ایمیل‌تان کنید.

حالا زمان ارسال کلید عمومی رسیده است اما قبل از آنکه بر روی گزینه Send کلیک کنید، باید وضعیت رمزگذاری ایمیل را بررسی کنید چون ممکن است که به صورت پیش‌فرض تمام ایمیل‌های ارسال از طریق Thunderbird رمزگذاری می‌شود.

اگر شما پیام قرمز رنگ This message will be unsigned and unecrypted مانند آنچه در تصویر بالا مشاهده می‌کنید را ببینید، این بدین معناست که ایمیل ارسالی رمزگذاری نخواهد شد. اهمیت این موضوع آن است که شما به هیچ عنوان نباید زمانی که کلید عمومی ایمیل‌تان را ارسال می‌کنید، آن را رمزگذاری کنید چون زمانی دیگران می‌توانند ایمیل رمزگذاری شده شما را باز کنند که کلید عمومی شما را داشته باشند.

علاوه بر این شما می‌توانید از طریق گزینه Enigmail نیز وضعیت رمزگذاری ایمیل‌تان را بررسی کنید. برای این کار پس از آنکه بر روی گزینه Enigmail کلیک کردید، باید کنار گزینه‌های Encryption و Signing تیک نخورده باشد.

زمانی که از عدم رمزگذاری ایمیل‌تان که حاوی کلید عمومی‌تان است مطمئن شدید، تنها کافی است بر روی Send کلیک کنید. به این صورت فرد گیرنده، ایمیل حاوی کلید عمومی شما را دریافت می‌کند.

مرحله دوم: وارد کردن کلید عمومی در GPG

هر زمان که ایمیل حاوی کلید عمومی را دریافت کردید، باید آن را در GPG وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. برای وارد کردن کلید عمومی در GPG سه روش وجود دارد:

۱- وارد کردن کلید عمومی از داخل ایمیل: در این روش که ساده‌ترین روش وارد کردن کلید عمومی است، تنها کافی است که به ایمیلی که کلید عمومی در آن ضمیمه شده است بروید و سپس بر روی کلید عمومی راست کلیک کنید و سپس Import OpenPGP Key یا Decrypt and Open را انتخاب کنید.

با کلیک کردن بر روی یکی از این دو گزینه‌ها، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز خواهد شد که از شما می‌خواهد درون‌ریزی یا Import را تایید کنید. برای این کار تنها کافی است بر روی Import کلیک کنید تا کلید به GPG اضافه شود.

زمانی که بر روی Import کلیک کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر برای شما باز می‌شود که آدرس ایمیلی که کلید متعلق به آن است را نمایش می‌دهد. تنها کاری که باید در اینجا انجام دهید کلیک بر روی Yes یا بله است تا فرآینده اضافه شده تکمیل شود.

زمانی که کلید به صورت موفقیت آمیز اضافه شود، پنجره‌ای مانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که از موفقیت آمیز بودن وارد شدن کلید عمومی خبر می‌دهد.

۲- ذخیره کردن کلید عمومی و وارد کردن آن به صورت دستی: در این روش ابتدا شما کلید عمومی را بر روی کامپیوتر خود ذخیره می‌کنید و سپس آن را از طریق Key Management در Enigmail وارد می‌کنید.

برای ذخیره کرده کلید عمومی تنها کافی است که به ایمیل حاوی کلید عمومی وارد شوید و سپس بر روی کلید عمومی راست کلیک و گزینه Save As... را انتخاب کنید.

در اینجا پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که باید محل ذخیره‌سازی کلید عمومی را تعیین کنید، مثلا بخش Downloads. با انتخاب محل ذخیره‌سازی کلید عمومی، تنها کافی است که بر روی گزینه Save کلیک کنید تا فرآیند ذخیره شدن کلید عمومی تکمیل شود.

حال برای وارد کردن کلید عمومی در GPG، تنها کافی است که به Key Management از طریق Enigmail بروید.

سپس باید بر روی گزینه File کلیک کنید و از آنجا Import Keys from File را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه Import Keys from File پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما فایل کلید عمومی که چند خط بالاتر ذخیره کرده‌اید را انتخاب و بر روی Open کلیک کنید.

زمانی که بر روی Open کلیک کنید، پیامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن وارد کردن کلید عمومی به شما نمایش داده می‌شود.

۳- وارد کردن کلید عمومی از طریق کپی کردن کلید: شاید عنوان این روش کمی گنگ باشد هر چند که روش مورد استفاده در این اینجا بسیار شبیه روش دوم است.

در این روش ابتدا شما باید محتوا داخل کلید عمومی را کپی و سپس آن را از طریق Key Management در Enigmail وارد کنید.

نکته: این روش در زمانی کاربردی است که شما کلید عمومی افراد را در سرورهای کلیدهای عمومی مانند MIT PGP Public Key Server پیدا کنید و بخواهید وارد کنید. مثلا فرض کنید که ما می‌خواهیم کلید عمومی‌ای که بر روی اینترنت پیدا کرده‌ایم و به صورت متن است را وارد کنید.

در اینجا تنها کافی است که کل متن مربوط به کلید را انتخاب و سپس آن را کپی کنید.

زمانی که کل متن را کپی کردید، تنها کافی است به Key Management بروید و از آنجا گزینه Edit و سپس Import Keys from Clipboard را انتخاب کنید.

با انتخاب Import Keys from Clipboard، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که از شما تاییدیه وارد کردن کلید عمومی را می‌خواهد.

 زمانی که بر روی Import کلیک کنید، پنجره‌ای را مشاهده خواهید کرد که در آن وارد شدن کلید عمومی تایید می‌شود.

مرحله سوم: ارسال ایمیل رمزگذاری شده

زمانی که شما کلید عمومی فرد گیرنده را وارد کردید و فرد گیرنده نیز کلید عمومی شما را وارد کرده باشد، این امکان را خواهید داشت که ایمیل‌های خود را به صورت رمزگذاری شده ارسال کنید.

برای ارسال ایمیل رمزگذاری شده تنها کافی است که بر روی Write در Thunderbird کلیک کنید و سپس متن ایمیل خود را بنویسید.

نکته: دقت کنید که عنوان ایمیل یا همان Subject رمزگذاری نمی‌شود و تنها متن ایمیل رمزگذاری می‌شود.

پس از اتمام متن، تنها کافی است که بر روی گزینه Enigmail کلیک کنید و از فعال بودن (داشتن تیک) گزینه‌های Encryption و Signing مطمئن شوید.

علاوه بر این شما از طریق پنجره‌ای که متن ایمیل را می‌نویسید نیز می‌توانید از رمزگذاری شدن ایمیل مطمئن شوید. برای این کار تنها کافی است تصویر زرد رنگ قفل و قلم فعال باشند.

پس از اینکه از رمزگذاری شدن ایمیل‌تان مطمئن شدید، تنها کافی است بر روی Send کلیک کنید. با کلیک کردن بر روی این گزینه پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که از شما رمز عبوری که برای Private Key یا همان کلید خصوصی خود ایجاد کرده‌اید را می‌خواهد.

با وارد کردن رمز عبور مربوط به Private Key، ایمیل شما به فرد گیرنده به صورت رمزگذاری شده ارسال می‌شود. پس از ارسال ایمیل، اگر به جی‌میل خود مراجعه کنید تا متن ایمیل ارسالی را ببینید، متن ایمیل به صورت زیر خواهد بود:

این بدان معناست که متن ایمیل رمزگذاری شده است و اگر فردی به جی‌میل شما دسترسی پیدا کند و کلید عمومی و خصوصی شما را نداشته باشد، امکان خواندن متن را نخواهد داشت.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬