چگونه GPG را دانلود و نصب کنید؟

پس از آنکه شما Thunderbird را نصب و آدرس ایمیل خود را به آن اضافه کردید، قدم دوم برای آنکه ایمیل‌های خود را رمزگذاری کنید نصب (GNU Privacy Guard (GPG است که به کمک آن می‌توانید کلید عمومی (Public Key) و کلید خصوصی (Private Key) را ایجاد کنید. کلیدهایی که در حقیقت وظیفه رمزگذاری ایمیل‌های شما را بر عهده دارند.

قبل از آنکه به سراغ نصب GPG برویم، بد نیست کمی در مورد کلیدهای عمومی و خصوصی یا همان Public & Private Key صحبت کنیم.

- کلید عمومی (Public Key): کلید عمومی همانگونه که از نامش مشخص است کلیدی است که در اختیار همه قرار دارد و افراد دیگر برای آنکه بتوانند به شما ایمیل رمزگذاری شده ارسال کنند، به آن نیاز دارند. به زبان دیگر می‌توان کلید عمومی را به صندوق پستی تشبیه کرد که تمام افراد می‌توانند در آن نامه خود را بیاندازند اما تنها کسی می‌تواند در این صندوق پست را باز کند که کلید خصوصی یا Private Key را داشته باشد.

- کلید خصوصی (Private Key): کلید خصوصی کلیدی است که به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی نباید آن را با دیگران به اشتراک گذاشت. همانگونه که در پاراگراف بالا گفته شد، کلید خصوصی در حقیقت کلیدی است که به کمک آن می‌توان صندوق پستی که نامه‌ها در آن قرار گرفته است را باز کرد.

برای درک بهتر مفهوم کلید عمومی/ خصوصی بد نیست به تصویر زیر دقت کنید:

در اینجا ما دو شخص به نام‌های باب (Bob) و آلیس (Alice) داریم که باب می‌خواهد پیام رمزگذاری شده به آلیس بفرستد. همانگونه که مشاهده می‌کنید، باب به کمک کلید عمومی آلیس (Alice's public key) پیام را رمزگذاری کرده است و آلیس به کمک کلید خصوصی خودش (Alice's private key) تنها فردی است که می‌تواند پیام را بخواند و یا به عبارت دیگر در صندوق را باز کند.

مجددا بر روی این نکته تاکید می‌کنیم که تحت هیچ شرایطی شما نباید کلید خصوصی خود را به فرد دیگری بدهید زیرا با داشتن کلید خصوصی به راحتی می‌توان تمام ایمیل‌های رمزگذاری شده به آدرس ایمیل‌تان را خواند.

حالا که مفهوم کلید عمومی و خصوصی را متوجه شدید، زمان آن رسیده که به سراغ GPG و چگونگی دانلود و نصب آن برویم.

برای شروع کار ابتدا باید به این آدرس بروید و سپس بر روی بخشی از متن با عنوان GPG Plugin Portable کلیک کنید.

پس از کلیک کردن شما به صفحه‌ای مانند تصویر زیر راهنمایی می‌شوید که باید بر روی گزینه Download Now کلیک کنید.

با کلیک کردن بر Download Now، به صفحه‌ای دیگری خواهید رفت که پس از چند ثانیه دانلود GPG آغاز می‌شود. پس از آنکه دانلود GPG به اتمام رسید، شما به محلی که آن را ذخیره کرده‌اید می‌روید و با کلیک کردن بر روی آن، فرآیند نصب GPG را آغاز می‌کنید. تصویر زیر پنجره‌ای است که پس از اجرای GPG مشاهده خواهید کرد.

در اینجا شما می‌توانید زبان مورد نظر برای GPG را انتخاب کنید که پیشنهاد ما همان زبان پیش‌فرض یعنی انگلیسی است. با کلیک کردن بر روی OK با پنجره‌ای مانند تصویر زیر مواجه می‌شوید که باید بر روی Next کلیک کنید.

زمانی که بر روی Next کلیک کردید از شما خواسته می‌شود که مسیر نصب GPG را تعیین کنید که در اینجا باید شما بر روی Browse... کلیک و سپس مسیری که در آن Thunderbird را نصب کرده‌اید را انتخاب کنید.

دقت کنید که این مسیر باید پوشه Thunderbird در پوشه App در زیر مجموعه نسخه قابل حمل Thunderbird باشد که شما می‌توانید آن را از طریق فولدر PortableApps پیدا کنید. زمانی که پوشه Thunderbird را انتخاب کردید، بر روی OK و پس از آن Install کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی Install فرآیند نصب آغاز می‌شود و پس از چند دقیقه با پنجره‌ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که به شما از موفقیت‌آمیز بودن نصب GPG خبر می‌دهد. در اینجا تنها کافی است که بر روی Finish کلیک کنید تا عملیات نصب به پایان برسد.

در اینجا کار نصب GPG به پایان رسیده است هر چند که برای اطمینان از نصب آن در مسیر درست به شما پیشنهاد می‌کنیم که به پوشه GPG در پوشه Thunderbird در پوشه App در زیر مجموعه نسخه قابل حمل Thunderbird بروید و از آنجا از پر بودن فولدر GPG اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که فولدر GPG را در مسیری که در بالا ذکر شده است خالی مشاهده کردید، باید بدانید که فرآیند نصب GPG را به درستی انجام نداده‌اید و در زمان انتخاب مسیر نصب، دچار اشتباه شده‌اید. 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬