چگونه ایمیل‌هایتان را رمزگذاری کنید؟

سرویس‌های مختلف ایمیل مانند جی‌میل، بسته به فرستنده و گیرنده ایمیل، آن ایمیل را می‌توانند رمزگذاری کنند. به عنوان مثال اگر شما از آدرس جی‌میل خود به آدرس جی‌میل دیگری یک ایمیل ارسال کنید، این ایمیل در تمامی مسیر رمزگذاری خواهد بود و تنها فرستنده، گیرنده و گوگل می‌توانند آن را بخوانند. اما اگر از جی‌میل خود به ایمیل یک فروشگاه یک پیام ارسال کنید، اگر آن ایمیل بر روی جی‌میل نباشد، ایمیل ارسالی تنها تا زمانی که در سرورهای گوگل قرار دارد رمزگذاری شده خواهد بود و پس از آن امکان خواندن آن وجود خواهد داشت.

از همین رو و برای از بین بردن این احتمال که هیچ کس جز گیرنده و فرستنده ایمیل امکان خواندن آن را نداشته باشد، شما باید ایمیل‌های خود را رمزگذاری کنید.

نکته: دقت کنید که روشی که در این بخش و بخش‌های آینده به آن پرداخته خواهد شد تنها در حالتی کارآیی دارند که هر دو طرف (فرستنده و گیرنده) از آن استفاده کنند.

برای رمزگذاری ایمیل‌هایتان شما به نرم‌افزار و افزونه زیر نیاز دارید که به راحتی هر کدام از آنها را می‌توانید بر روی PortableApps نصب کنید. دقت کنید که شما می‌توانید از نسخه غیرقابل حمل هم استفاده کنید.

  • Thunderbird یا تاندربرد: کلاینت مدیریت ایمیل
  • GPG یا جی‌پی‌جی: ابزار ایجاد کلیدهای عمومی و خصوصی (Public & Private Keys)
  • Enigmail: افزونه رمزگذاری ایمیل‌ها در Thunderbird

شما با استفاده از این سه ابزار در کنار یکدیگر می‌توانید ایمیل‌های خود را رمزگذاری کنید و به این صورت امکان خوانده شدن آنها توسط دیگران (جز خودتان و فرد گیرنده) را از بین ببرید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬