چگونه از App passwords استفاده کنید؟

زمانی که شما ورود دو مرحله‌ای را برای حساب جی‌میل خود فعال کنید، امکان دسترسی به ایمیل‌تان از طریق اپلیکیشن‌های دیگر مانند Mail در آی‌فون، Thunderbird و یا Outlook از بین می‌رود. گوگل برای حل این مشکل بخشی با نام App passwords یا گذرواژه‌های ویژه برنامه را طراحی کرده است که به کمک آن شما برای هر کدام از کلاینت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف یک رمز عبور مخصوص تعریف می‌کنید.

برای دسترسی به App passwords ابتدا باید به Account یا حساب مراجعه کنید و سپس از بخش Sign-in & Security یا ورود به سیستم و امنیت بر روی  Signing in to Google یا ورود به سیستم Google کلیک کنید.

سپس تنها کافی است که بر روی گزینه App passwords یا گذرواژه‌های ویژه برنامه کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی App passwords یا گذرواژه‌های ویژه برنامه، گوگل برای آنکه اطمینان حاصل کند که شما صاحب اصلی حساب‌تان هستید، رمز عبور جی‌میل/ گوگل را می‌خواهد که با وارد کردن آن به صفحه App passwords یا گذرواژه‌های ویژه برنامه فرستاده می‌شوید.

اینجا مکانی است که شما می‌توانید برای اپلیکیشن‌ها و کلاینت‌های مختلف رمز عبور ویژه ایجاد کنید.

فرض کنید که می‌خواهید برای نرم‌افزار مدیریت ایمیل Thunderbird یک رمز عبور ویژه درست کنید. برای این کار تنها که از بخش Select app یا انتخاب برنامه بر روی گزینه Other (Custom name) یا (نام سفارشی) دیگر کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی این گزینه، گوگل از شما می‌خواهد برای رمز عبور ویژه‌ای که می‌خواهید ایجاد کنید، یک نام انتخاب کنید. دقت کنید این نام هر چیزی می‌تواند باشد هر چند که برای مدیریت آن در آینده، بهتر است یک نام مشخص مثلا در اینجا Thunderbird انتخاب کنید.

زمانی که نام را انتخاب کردید تنها کافی است که بر روی گزینه Generate یا تولید کلیک کنید. با کلیک کردن بر روی این گزینه، پنجره‌ای مانند تصویر زیر ظاهر می‌شود که در جعبه زرد رنگ رمز عبور ویژه است و ما در اینجا آن را برای نرم‌افزار Thunderbird استفاده می‌کنیم.

نکته: دقت کنید که این رمز عبور را تنها می‌توانید  یک بار استفاده کنید و به محض اینکه استفاده کنید، امکان استفاده مجدد آن برای نرم‌افزار یا اپلیکیشن دیگری وجود ندارد.

با وارد کردن رمز عبور ظاهر شده در نرم‌افزار یا اپلیکیشن مورد نظرتان، شما به حساب جی‌میل/گوگل خود مانند گذشته دسترسی خواهید داشت. دقت کنید که در زمان وارد کردن رمز عبور، نیازی نیست که فاصله‌ها را وارد کنید. به عنوان مثال، رمز عبوری که براساس تصویر بالا باید وارد کنید به این صورت خواهد بود: kxupmikpkqiaijgd.

با وارد کرد رمز عبور، تنها کافی است که بر روی گزینه Done یا تمام کلیک کنید. با این کار وضعیت App passwords به صورت زیر خواهد بود.

نکته: شما به راحتی می‌توانید تعداد نامحدودی رمز عبور ویژه ایجاد کنید.

دقت کنید که گوگل اسامی پیش‌فرضی را در زمان ایجاد رمز عبور ویژه در نظر گرفته است؛ مثلا اگر بخواهید برای اپلیکیشن Mail آی‌فون/آی‌پد خود یک رمز عبور ویژه ایجاد کنید، تنها کافی است که از بخش Select app یا انتخاب برنامه، Mail یا ایمیل را انتخاب کنید و سپس از بخش Select device یا انتخاب دستگاه، آی‌فون/ آی‌پد را انتخاب و سپس بر روی Generate یا تولید کلیک کنید.

اما تمام این موارد را گفتیم تا به مهمترین مزیت این امکان گوگل اشاره کنیم و آن بخش Revoke یا لغو دسترسی است.

این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که اگر زمانی به هر دلیل به تبلت یا گوشی هوشمند خود دسترسی نداشتید (مثلا گم شده باشد و یا به سرقت رفته باشد)، از راه دور امکان دسترسی به جی‌میل را قطع کنید.

برای این کار تنها کافی است که بر روی گزینه Revoke یا لغو دسترسی کلیک کنید تا از لحظه لغو دسترسی، امکان دریافت و ارسال ایمیل از طریق اپلیکیشن یا نرم‌افزار مورد نظر از بین برود.

نکته: یکی از دلایلی که بهتر است نام مرتبط با اپلیکیشن انتخاب کنید به همین نکته باز می‌گردد که اگر زمانی خواستید دسترسی به اپلیکیشن یا نرم‌افزار خاصی را قطع کنید، در میان ده‌ها نام مختلف دچار سردرگمی نشوید.

هر زمان نیز کارتان با بخش App passwords یا گذرواژه‌های خاص برنامه به پایان رسید، تنها کافی است بر روی فلش کلیک کنید.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬