چگونه ورود دو مرحله‌ای جی‌میل را فعال کنید؟

در بخش «چگونه امنیت ایمیل‌تان را افزایش دهید؟» با نکات مهم و اساسی برای افزایش ایمیل آشنا شدید و در آنجا با مفهومی به نام «ورود دو مرحله‌ای» یا همان 2-Step Verification آشنا شدید.

ورود دو مرحله‌ای چیست؟

ورود دو مرحله‌ای به امکانی گفته می‌شود که شما برای وارد شدن به حساب‌تان، علاوه بر رمز عبور، به یک کد نیز نیاز دارید. این بدان معناست که اگر شما کد مورد نظر را وارد نکنید، امکان ورود به حساب‌تان را نخواهید داشت.

اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر توضیح دهیم، ورود دو مرحله‌ای را می‌توان به دو کلید مجزای یک گاوصندوق تشبیه کرد که اگر تنها یکی از کلیدها را داشته باشید، امکان باز کردن در گاو صندوق نخواهد بود.

این ویژگی وقتی دارای اهمیت ویژه‌ای می‌شود که رمز عبور شما لو برود و دیگران بخواهند وارد حساب‌تان شوند. در این حالت زمانی که فرد نفوذگر سعی کند وارد حساب‌تان شود، با پنجره‌ای مواجه خواهد شد که از وی می‌خواهد کدی که در تلفن همراه شما است را وارد کند. در صورتی که فرد نفوذگر قادر نباشد این کد را وارد کند، امکان وارد شدن به حساب‌تان را نخواهد داشت.

به همین دلیل همواره به یاد داشته باشید که ورود دو مرحله‌ای را برای حساب‌هایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند فعال کنید. ویدیو زیر ورود دو مرحله‌ای را به خوبی توضیح داده است و پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خواندن ادامه این مطلب، حتما این ویدیو را تماشا کنید.

فعال کردن ورود دو مرحله‌ای

برای فعال کردن ورود دو مرحله‌ای شما باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- به بخش تنظیمات حساب جی‌میل‌تان وارد شوید: برای این کار تنها کافی است که بر روی تصویر چرخ‌دنده در سمت راست بالا (جی‌میل به زبان انگلیسی) و یا در سمت چپ بالا (جی‌میل به زبان فارسی) کلیک کنید و سپس بر روی Account یا حساب کلیک کنید.

۲- به بخش Signing in to Google یا ورود به سیستم Google مراجعه کنید: برای این کار تنها کافی است بر روی اولین گزینه در بخش Sign-in & security یا ورود به سیستم و امنیت کلیک کنید.

دقت کنید که در قسمت‌های Recovery phone یا شماره تلفن بازیابی، Recovery email یا ایمیل بازیابی، اطلاعات درست و معتبر وارد کرده باشید.

علاوه بر این دقت کنید که در بخش Device activity & notifications یا اعلان‌ها و فعالیت دستگاه، به قسمت Security alerts settings یا تنطیمات تنظیمات هشدارهای امنیتی مراجعه کنید و سپس بر روی Manage Settings یا مدیریت تنظیمات کلیک کنید و تنظیمات زیر را اعمال کنید تا اگر فعالیت مشکوکی توسط گوگل در مورد جی‌میل‌تان دیده شد، آن را از طریق تلفن همراه/ ایمیل اطلاع دهد.

نکته: دقت کنید که شما در حالتی می‌توانید ارسال هشدارها از طریق تلفن همراه را فعال کنید که شماره تلفن همراه‌تان را وارد کرده باشید.

۳- بر روی 2-Step Verification یا راست‌آزمایی ۲مرحله‌ای کلیک کنید: این گزینه را می‌توانید از بخش Password & sign-in method یا گذرواژه و روش ورود به سیستم پیدا کنید و با کلیک کردن بر روی آن در حقیقت شما فرآیند فعال شدن ورود دو مرحله‌ای را آغاز می‌کنید.

۴- بر روی گزینه Get Started یا شروع به کار کلیک کنید: با کلیک کردن بر روی این گزینه، گوگل از شما رمز ورود به جی‌میل‌تان را می‌خواهد تا مطمئن شود شما صاحب واقعی حساب هستید.

۵- شماره تلفن همراه خود را وارد کنید: با وارد کردن رمز عبور، شما وارد اولین مرحله برای فعال کردن ورود دو مرحله‌ای می‌شوید. در این مرحله باید شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

در اینجا شما می‌توانید به دو روش کدهای مربوط به فعال کردن ورود دو مرحله‌ای را دریافت کنید: ۱) SMS یا پیامک ۲) Voice Call یا پیام صوتی.

پیشنهاد ما آن است که دریافت از طریق SMS را انتخاب کنید. با وارد کردن شماره تلفن همراه‌تان، تنها کافی است که بر روی Try It یا امتحان کنید کلیک کنید.

نکته: دقت کنید که شماره تلفن همراه وارد شده در این مرحله، مقصد کدهایی خواهد بود که گوگل کدهای ورود دو مرحله‌ای را به آن ارسال می‌کند.

۶- کد ارسال شده به تلفن همراه‌تان را وارد کنید: در این مرحله شما باید به تلفن همراه خود مراجعه کنید و کد ارسال شده به آن را در جعبه مشخص شده وارد کنید. پس از وارد کردن، تنها کافی است بر روی گزینه Next یا بعدی کلیک کنید.

۷- ورود دو مرحله‌ای را فعال کنید: در سومین و آخرین مرحله فعال کردن ورود دو مرحله‌ای، گوگل از شما تایید نهایی را می‌خواهد که آیا از فعال کردن این امکان اطمینان کامل دارید یا نه. با کلیک بر روی Turn On یا روشن کردن، شما فعال شدن این امکان را برای حساب گوگل که شامل جی‌میل نیز می‌شود تایید می‌کنید.

با تایید فعال شدن ورود دو مرحله‌ای، شما به صفحه مدیریت ورود دو مرحله‌ای فرستاده می‌شوید که شمایل کلی آن به صورت زیر است.

در اینجا ورود دو مرحله‌ای برای حساب گوگل/جی‌میل‌تان فعال شده است و به این صورت شما باید برای ورود به حساب جیمیل‌تان علاوه بر رمز عبور، کدی که به تلفن همراه‌تان ارسال می‌شود را وارد کنید.

نکته بسیار مهم: به هیچ عنوان از ورود دو مرحله‌ای براساس SMS یا پیامک استفاده نکنید و پس از فعال کردن ورود دو مرحله‌ای، نحوه دریافت کردن کد را به استفاده از اپلیکیشن Google Authneticator تغییر بدهید.

دقت کنید که با فعال کردن ورود دو مرحله‌ای، شما دیگر نمی‌توانید از طریق نرم‌افزارهایی مانند Thunderbird یا Mail در آی‌پد و آی‌فون ایمیل‌تان را چک کنید. برای حل این مشکل شما نیاز دارید که از امکان App-specific passwords یا گذرواژه‌های خاص برنامه استفاده کنید. این ویژگی در حقیقت این امکان را به شما می‌دهد که هر کدام از برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید یک رمز عبور یک بار مصرف تعریف می‌کنید. در بخش «چگونه از App-specific passwords استفاده کنیم؟» این بخش به صورت کامل توضیح داده شده است.

شماره تلفن و کدهای پشتیبان

حالا که ورود دو مرحله‌ای را فعال کرده‌اید، باید دو کار دیگر نیز انجام بدهید تا در صورتی که تلفن همراه خود را گم کردید و یا به هر دلیلی امکان دریافت کد از طریق تلفن همراه‌تان وجود نداشت، دسترسی شما به حساب گوگل/جی‌میل‌تان از بین نرود.

برای این کار شما می‌توانید یک شماره تلفن پشتیبان و همچنین ۱۰ کد پشتیبان داشته باشید که در مواقع اضطراری بتوانید از آنها استفاده کنید. برای وارد کردن شماره پیشتیبان و همچنین دریافت کدهای پشتیبان ابتدا باید به صفحه تنظیمات ورود دو مرحله‌ای بروید.

برای رفتن به صفحه مدیریت یا همان تنظیمات ورود دو مرحله‌ای تنها کافی است که به بخش تنظیمات حساب جی‌میل/گوگل بروید و سپس به قسمت Signing in to Google یا ورود به سیستم Google بروید و از آنجا بر روی گزینه 2-Step Verification یا راست‌آزمایی ۲مرحله‌ای کلیک کنید.

زمانی که به بخش تنظیمات ورود دو مرحله‌ای وارد شدید، باید به قسمت Set up alternative second step یا تنظیم مرحله دوم جایگزین بروید و سپس بر روی Backup codes یا کدهای پشتیبان کلیک کنید.

به کمک این بخش شما می‌توانید ۱۰ کد پشتیبان ایجاد کنید تا هر زمانی به هر دلیلی نه به تلفن همراه و نه به شماره تلفن پشتیبان دسترسی نداشتید، به راحتی و از طریق این کدها بتوانید وارد حساب خود شوید.

برای دسترسی به این کدها تنها کافی است که بر روی Setup یا تنظیم کلیک کنید تا پنجره‌ای مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می‌کنید باز شود.

نکته: همانگونه که در بالا گفته شد، از هر یک از این کدها تنها یک بار می‌توانید استفاده کنید و امکان استفاده مجدد از یک یک کد وجود ندارد.

شما می‌توانید این کدها را به صورت فایل PDF (از طریق گزینه Print یا چاپ) و یا Text (از طریق گزینه Download یا دانلود) ذخیره کنید و یا چاپ کنید. در صورتی هم که بخواهید یک سری کد جدید ایجاد کنید، تنها کافی است بر روی Get new codes یا دریافت کدهای جدید کلیک کنید.

 نکته: هر زمان که از ۱۰ کد پشتیبان استفاده کردید، تنها کافی است که بر روی Show codes یا نمایش کدها کلیک کنید و کدهای پشتیبان جدیدی ایجاد کنید.

برای فعال کردن شماره تلفن پشتیبان هم تنها کافی است از قسمت Set up alternative second step یا تنظیم مرحله دوم جایگزین بروید گزینه Backup phone یا تلفن پشتیبان بروید و سپس بر روی Add phone یا افزودن شماره تلفن کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی Add phone یا افزودن شماره تلفن، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما باید شماره تلفن پشتیبان که باید از شماره تلفنی که برای ورود دو مرحله‌ای استفاده کرده‌اید متفاوت باشد را وارد و سپس بر روی Done یا تمام کلیک کنید.

مدیریت دستگاه‌های بدون ورود دو مرحله‌ای

گوگل به شما این امکان را می‌دهد که درخواست کد ورود دو مرحله‌ای را برای برخی از دستگاه‌ها در هنگام ورود از بین ببرید به گونه‌ای که در دفعه‌های بعدی که وارد حساب گوگل‌تان شدید، کدی درخواست نشود. 

این امکان را در زمانی که برای اولین بار از مرورگر وارد حساب گوگل‌تان بشوید می‌توانید فعال کنید به صورتی که در دفعه‌های آینده گوگل از شما کدی نخواهد. برای این کار تنها کاری که باید انجام دهید آن است که پس از آنکه نام کاربری و رمز عبور حساب گوگل‌تان را وارد کردید، در قسمتی که کد ورود دو مرحله‌ای از شما خواسته می‌شود، تیک کنار گزینه Don't ask again on this computer یا در این رایانه دیگر درخواست نشود را نگه دارید. دقت کنید که این تیک را در کامپیوترهایی که توسط چندین نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد به هیچ عنوان نگه ندارید.

حال اگر می‌خواهید که این حالت را به صورت کامل از بین ببرید به گونه‌ای که در دفعه‌های بعدی گوگل از شما کد ورود دو مرحله‌ای را درخواست کند، تنها کافی است از بخش مدیریت یا همان تنظیمات ورود دو مرحله‌ای به پایین صفحه بروید و سپس گزینه Devices you trust یا دستگاه‌های مورداعتماد را انتخاب پیدا و سپس بر روی Revoke all یا لغو کردن همه کلیک کنید.

حال تنها کافی است بر روی گزینه OK کلیک کنید تا به این صورت تمامی دستگاه‌هایی که از شما کد ورود دو مرحله‌ای نمی‌خواستند باطل و از شما مجددا کد را درخواست کنند. 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬