چگونه امنیت ایمیل‌تان را افزایش دهید؟

فارغ از اینکه از چه سرویس ایمیلی استفاده می‌کنید، یک سری نکات مهم را باید همواره در نظر بگیرید تا به این صورت احتمال نفوذ به حساب ایمیل‌تان را کاهش دهید.

انتخاب رمز عبور مناسب و پیچیده

زمانی که رمز عبور ایمیل خود را انتخاب می‌کنید، باید دقت کنید که این رمز عبور به مشخصات شما مانند نام، نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، محل تولد و... ارتباط نداشته باشد. علاوه بر این حتما از عدد و علامت‌های خاص مانند @ یا ! هم استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد رمز عبور می‌توانید به بخش امنیت رمز عبور مراجعه کنید.

انتخاب سوال امنیتی مناسب

در زمانی که سوال امنیتی ایمیل خود را انتخاب می‌کنید، دقت کنید که پاسخ آن واضح نباشد زیرا به راحتی می‌توان آن را حدس زد. به عنوان مثال اگر پاسخ امنیتی شما غذای مورد علاقه‌یتان باشد و در فیس‌بوک بارها اعلام کرده باشید که فلان غذا بهترین غذای دنیاست، آیا به نظرتان حدس زدن پاسخ سوال امنیتی ایمیل‌تان کار سختی خواهد بود؟

یکی از پیشنهادات در مورد پاسخ سوال امنیتی این نکته است که شما می‌توانید پاسخی به سوال بدهید که ربط خاصی به آن نداشته باشد. مثلا اگر سوال امنیتی ایمیل خود را شهر مورد علاقه‌یتان انتخاب کرده‌اید، پاسخ آن را غذای مورد علاقه‌یتان بنویسید.

فعال کردن ورود دو مرحله‌ای

اگر سرویس ایمیلی که از آن استفاده می‌کنید از ورود دو مرحله‌ای پشتیبانی می‌کند، شما باید حتما این امکان را بر روی حساب ایمیل خود فعال کنید. دقت کنید که اگر سرویس ایمیل‌تان از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند، به سرویس ایمیلی که این ویژگی را پشتیبانی می‌کند (مانند جی‌میل) مهاجرت کنید. فراموش نکنید که این ویژگی امنیت حساب ایمیل شما را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

عدم توجه به ایمیل‌های ناشناس

اگر زمانی ایمیلی از افراد ناشناس دریافت کردید، به هیچ عنوان آن را باز نکنید و بدون هیچ معطلی‌ای آنها را به عنوان اسپم یا هرزنامه گزارش کنید. دقت کنید که در برخی موارد افراد به دلیل حس کنجکاوی، ایمیل‌های ناشناس را باز و یا فایل ضمیمه آن را دانلود می‌کنند و به این صورت خودشان را در معرض آلوده شدن به بدافزارهای مختلف قرار می‌دهند.

عدم دانلود فایل‌های ضمیمه

اگر زمانی ایمیلی دریافت کردید که دارای فایل ضمیمه بود اما هیچ ایده‌ای در مورد آن نداشتید که چرا برای شما ارسال شده است، به هیچ عنوان آن را دانلود و باز نکنید. به عنوان مثال اگر به یکباره از برادر/خواهرتان ایمیلی دریافت کردید که در آن گفته بود که فایل ضمیمه آخرین وضعیت پروژه‌ای است که بر روی آن کار می‌کنم، به هیچ عنوان آن را دانلود نکنید چون ممکن است که ایمیل برادر/خواهد شما هک شده باشد و فرد خرابکار از طرف برادر/خواهرتان و برای به دام انداختن افراد بیشتر، آن ایمیل را ارسال کرده باشد. در این موارد بهترین راه آن است که از طریقی جز ایمیل (مثلا تلفن) با برادر/خواهرتان تماس بگیرید و از سالم و درست بودن ایمیل مطمئن شوید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬