چگونه از نسخه وب Jitsi استفاده کنید؟

Jitsi این امکان را می‌دهد که بدون نصب آن و از طریق نسخه وبش نیز از امکانات مختلف آن مانند مکالمه امن استفاده کنید. برای دسترسی به نسخه وب Jitsi تنها کافی است که به آدرس https://meet.jit.si بروید.

نکته: نسخه وب Jitsi در زمانی که امکان نصب آن را ندارید و می‌خواهید با دیگران به صورت امن گفتگو کنید بسیار کاربردی است.

 

زمانی که برای اولین بار به آدرس نسخه وب Jitsi مراجعه کنید، شما با تصویری مانند آنچه در زیر می‌بینید مواجه می‌شوید که در حقیقت باید اتاق گفتگوی خودتان را ایجاد کنید.

برای ایجاد اتاق گفتگو تنها کافی است در جعبه سفید رنگی که در مقابل آن گزینه آبی رنگ Go قرار دارد، نام دلخواه اتاق گفتگوی خودتان را بنویسید، مثلا BikhofHangout.

زمانی که نام اتاق گفتگوی‌تان را تایپ کردید، تنها کافی است که بر روی گزینه Go کلیک کنید.

نکته: اگر می‌خواهید که Jitsi دیگر از شما نام اتاق را نپرسد، می‌توانید گزینه Don't show this page again را تیک بزنید هر چند که این کار را ما پیشنهاد نمی‌کنیم تا به این صورت بتوانید هر بار یک اتاق گفتگوی تازه ایجاد کنید.

زمانی که بر روی گزینه Go کلیک کنید، اگر برای اولین بار باشد که از نسخه وب Jitsi استفاده می‌کنید، مرورگرتان (در اینجا کروم) از شما درخواست دسترسی به دوربین و میکروفون کامپیوترتان را می‌کند.

در پاسخ به این درخواست باید بر روی گزینه Allow کلیک کنید تا دسترسی نسخه وب Jitsi به میکروفون و دوربین کامپیوترتان صادر شود. اگر هم بر روی Deny بزنید، این دسترسی صادر نمی‌شود و نمی‌توانید از امکان گفتگوی صوتی و تصویری نسخه وب Jitsi استفاده کنید.

با کلیک کردن بر روی Allow شما تصویر خودتان را در پنجره مرورگر خواهید دید و امکان صحبت کردن از طریق میکروفون را نیز به دست می‌آورید.

در بالاترین بخش پنجره مرورگرتان، شما با تعدادی گزینه مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می‌کنید مواجه خواهید شد که کاربرد هر کدام از این گزینه‌ها به صورت زیر است. دقت کنید که روند توضیح گزینه‌ها از چپ به راست است.

- Mute/Unmute: به کمک این گزینه که تصویر میکروفون را دارد، شما می‌توانید میکروفون را قطع و یا وصل کنید.

- Start/ stop camera: به کمک این گزینه شما می‌توانید دوربین کامپیوتر خود را قطع و یا وصل کنید.

- Start / stop live stream: به کمک این گزینه شما می‌توانید گفتگوی خود را به صورت زنده برای عموم پخش کنید. دقت کنید که برای این کار نیاز به یک حساب در یوتیوب دارید. اگر تمایل دارید که در این مورد بیشتر بدانید می‌توانید این راهنمای Jitsi را بخوانید.

- Lock / unlock room: به کمک این گزینه می‌توانید امکان دسترسی عموم به اتاق گپ و گفتگوی خود را از بین ببرید. برای این کار تنها کافی است بر روی این گزینه کلیک کنید تا با پنجره‌ای مانند تصویر زیر مواجه شوید.

 در این پنجره شما رمز عبور برای ورود به اتاق گپ و گفتگوی‌تان را وارد می‌کنید تا تنها افرادی که رمز عبور را می‌دانند بتوانند وارد اتاق‌تان شوند.

- Invite Others: به کمک این گزینه شما می‌توانید دوستان و افرادی که می‌خواهید با آنها گپ بزنید را دعوت کنید. برای این کار تنها کافی است پس از کلیک کردن بر روی Invite Others، بر روی گزینه Invite کلیک کنید و دعوت‌نامه شرکت در گپ را برای آن فرد ایمیل کنید.

نکته: دقت کنید که اگر اتاق خودتان را قفل نکرده باشید، هر کسی که دسترسی به این لینک داشته باشد می‌تواند وارد اتاق شما بشوند و به گفتگوی شما و دیگران گوش کند. علاوه بر این حتی اگر رمز عبور بر روی اتاق گفتگوی خودتان بگذارید، اگر فردی لینک ورود به اتاق را بداند و وارد اتاق شود، می‌تواند تصویر فردی که صحبت می‌کند را مشاهده کند!

- Open / close chat: شما به کمک این گزینه می‌توانید گفتگوی متنی با افرادی که در اتاق حاضر هستند داشته باشید. زمانی که بر روی این گزینه کلیک می‌کنید، زبانه‌ای از سمت راست باز می‌شود که شما می‌توانید در آن نام مستعار انتخاب کنید.

زمانی که نام مورد نظر خود را نوشتید، تنها کافی است کلید Enter صفحه کلید کامپیوترتان را فشار دهید تا در پایین همان زمان گزینه Enter Text... ظاهر شود. در این بخش شما به راحتی می‌توانید متن گفتگوی خود را تایپ و با دیگران گپ بزنید. 

- Shared document: به کمک این گزینه شما می‌توانید در حالی که با دوستان خود در حال گپ زدن هستید، یک پرونده ایجاد کنید و آنها نیز آن را به صورت همزمان مشاهده و ویرایش کنند.

- Share a YouTube video: به کمک این گزینه شما می‌توانید یک ویدیو در یوتیوب را با افرادی که در اتاق گفتگو هستند به اشتراک بگذارید. برای این کار تنها کافی است که لینک یوتیوب ویدیو مورد نظرتان را داشته باشید.

- Share screen: این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که صفحه نمایش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این گزینه در زمانی که مشکل کامپیوتری‌ای دارید بسیار کاربردی است. دقت کنید که برای استفاده از این گزینه نیاز به نصب افزونه Jitsi Desktop Streamer دارید.

- Enter / Exit Full Screen: این گزینه امکان نمایش تمام صفحه پنجره گفتگو را به شما می‌دهد.

- Settings: این گزینه به شما امکان باز کردن حساب در Jitsi نسخه وب را می‌دهد که آنقدرها کاربردی نیست.

- Hang Up: این گزینه همانگونه که از نامش مشخص است به شما امکان قطع کردن تماس صوتی / تصویری را می‌دهد. دقت کنید که علاوه بر این گزینه، با بستن پنجره مربوط به نسخه وب Jitsi، نیز این امکان وجود دارد.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬