چگونه گفتگوی صوتی/ تصویری از طریق Jitsi را رمزنگاری کنید؟

همانگونه که در بخش «چگونه گفتگوی متنی از طریق Jitsi را رمزنگاری کنید؟» توضیح داده شده است، رمزنگاری گفتگوی متنی بسیار ساده است و تنها کاری که باید قبل از آغاز گفتگو انجام دهید، تایید هویت فرد مقابل است.

برای آنکه گفتگوی صوتی/ تصویری خود را رمزنگاری کنید و امکان شنود آن را از بین ببرید، کار بسیار ساده‌تر از رمزنگاری گفتگوی متنی است.

رمزنگاری گفتگوی صوتی

برای رمزنگاری گفتگوی صوتی ابتدا شما باید گفتگوی صوتی خود را با فرد مورد نظرتان آغاز کنید. برای این کار تنها کافی است که بر روی آیکون گوشی تلفن در زیر نام کاربری فرد مورد نظرتان کلیک کنید تا مکالمه صوتی با فرد مقابل آغاز شود.

زمانی که شما در حال تماس هستید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر برای فرد مقابل باز می‌شود که به او اجازه می‌دهد تماس شما را قبول را رد کرد.

زمانی که فردی که با وی می‌خواهید گفتگوی صوتی داشته باشید، تماس را تایید کند، پنجره مکالمه صوتی باز می‌شود که شکل و شمایل آن به صورت زیر است:

همانگونه که مشاهده می‌کنید، رنگ قفل در پنجره زرد رنگ است که نشان می‌دهد اتصال به صورت امن و رمزنگاری شده برقرار شده است. علاوه بر این برای آنکه از رمزنگاری ارتباط مطمئن شوید، کافی است که اعداد و حروف موجود در بخش Compare with partner را برای فرد مقابل بخوانید. اگر وی هم آن چیزی که شما خواندید را مشاهده کرد، تنها کافی است که بر روی Confirm کلیک کنید تا به این صورت رنگ قفل به سبز تغییر کند که به معنی رمزنگاری قطعی و جلوگیری از شنود مکالمات است.

رمزنگاری گفتگوی تصویری

روش رمزنگاری گفتگوی تصویری مانند رمزنگاری گفتگوی صوتی است به این صورت که ابتدا باید بر روی آیکون دوربین فیلم‌برداری در زیر نام کاربری فرد مورد نظرتان کلیک کنید تا درخواست مکالمه صوتی به فرد مورد نظر ارسال شود.

زمانی که شما درخواست تماس تصویری را به فرد مقابل ارسال می‌کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در صورتی که وی بر روی آیکون دوربین فیلم‌برداری کلیک کند، تماس تصویری آغاز می‌شود.

زمانی که تماس تصویری ایجاد شود، شما فردی که با وی می‌خواهید صحبت کنید را مشاهده خواهید کرد و خواهید دید که قفل مقابل عبارت zrtp زرد رنگ است. این بدان معناست که مکالمه تصویری با موفقیت رمزنگاری شده است.

برای آنکه از رمزنگاری مکالمه تصویری اطمینان حاصل کنید، مانند آنچه در گفتگوی صوتی انجام داده شده، تنها کافی است که چهار حرف/ عددی که نمایش داده شده است را برای فرد مقابل بخوانید و اگر یکسان بود، بر روی Confirm کلیک کنید.

دقت کنید اگر چهار حرف/ عدد را مشاهده نکردید، تنها کافی است بر روی قفل کلیک کنید تا ظاهر شوند و زمانی هم که تایید کردید، با کلیک بر روی قفل، این چهار حرف/ عدد محو می‌شوند.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬