چگونه گفتگوی متنی از طریق Jitsi را رمزنگاری کنید؟

برخلاف تصور، رمزنگاری گفتگو در Jitsi بسیار ساده است و برای این کار شما تنها باید چند قدم ساده بردارید.

رمزگذاری گفتگوهای متنی

در بخش «چگونه از Jitsi استفاده کنید؟» در مورد چگونگی ایجاد گفتگوی متنی با دیگران به صورت خلاصه توضیح داده شد اما چیزی که در آن بخش گفته نشد، رمزنگاری گفتگوی متنی است به صورتی که امکان شنود مکالمات متنی شما وجود نداشته باشد.

برای آنکه گفتگوی متنی یا همان Chat خود را رمزنگاری کنید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

۱- ابتدا بر روی شناسه فردی که می‌خواهید با او صحبت کنید بروید و سپس بر روی آیکونی که حاوی سه نقطه است کلیک کنید.

۲-  پنجره‌ای جدید مانند تصویر زیر باز می‌شود که در گوشه سمت راست آن علامت قفلی وجود دارد. در حالت پیش فرض این قفل باز است که به معنی عدم رمزنگاری متن‌های گفتگوی شماست.

۳- برای شروع فرآیند رمزنگاری متن گفتگوهای‌تان، ابتدا باید بر روی قفل کلیک کنید که پس از چند ثانیه متنی در داخل پنجره گفتگوی‌تان باز شود.

این متن به این دلیل به شما نشان داده می‌شود چون برای اولین بار است که می‌خواهید با فرد مورد نظرتان به صورت رمزنگاری گفتگو کنید و به همین دلیل از شما خواسته می‌شود که هویت فرد مورد نظر خودتان را تایید کنید. دقت کنید که در اینجا علامت تعجب نارنجی رنگی بر روی قفل ظاهر شده است که از وجود مشکلی در رمزنگاری مکالمات خبر می‌دهد هر چند که گفتگو همچنان رمزنگاری می‌شود.

۴- برای آنکه هویت فرد مقابل را تایید کنید، تنها کافی است که بر روی لینک [email protected] کلیک کنید (دقت کنید که آدرس ایمیل فردی که می‌خواهید با وی تماس بگیرید در اینجا نمایش داده می‌شود که در اینجا [email protected] است).

با کلیک کردن بر روی این گزینه، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که از شما می‌خواهد که هویت فردی که با وی صحبت می‌کنید را با یکی از سه روش در دسترس تایید کنید.

۱- Question authentication: با این گزینه شما باید سوالی را مطرح کنید که پاسخ آن را تنها خودتان و فردی که می‌خواهید با وی صحبت کنید می‌داند و در صورتی که طرف مقابل شما به سوال به درستی پاسخ ندهد، امکان رمزنگاری مکالمه متنی وجود نخواهد داشت.

برای طرح سوال ابتدا باید در بخش Enter your question here، سوال مورد نظرتان را وارد کنید و در بخش Enter your answer here، پاسخ آن را وارد کنید. دقت کنید که بخش پاسخ به حروف بزرگ/کوچک انگلیسی حساس است به گونه‌ای که اگر پاسخ سوال Bikhof باشد ولی فرد مقابل آن را bikhof بنویسد، پاسخ اشتباه خواهد بود.

زمانی که سوال و جواب خود را نوشتید، تنها کافی است که بر روی Authneticate Buddy کلیک کنید تا سوال شما برای طرف مقابل ارسال شود.

زمانی که سوال را برای فرد مقابل ارسال می‌کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در آن از ارسال سوال به فرد مقابل و انتظار Jitsi برای دریافت پاسخ خبر می‌دهد.

زمانی که شما سوال خود را ارسال کنید، برای فرد گیرنده پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که فرد گیرنده سوال را مشاهده می‌کند و باید پاسخ آن را در بخش Enter your answer here وارد و سپس بر روی Authenticate Buddy کلیک کند.

زمانی که طرف مقابل پاسخ درست را وارد کند، پنجره‌ای که چند تصویر بالاتر با عنوان Authentication Progress مشاهده کردید، به صورت کامل سبز می‌شود و پیام Authentication successful را نشان می‌دهد.

نکته: اگر فردی که از وی سوال کرده‌اید، پاسخی اشتباه به سوال شما بدهد، پنجره‌ای مانند تصویر زیر نشان داده خواهد شد که در آن از رد شدن فرآیند تایید هویت خبر می‌دهد.

 

پس از تایید هویت فرد مقابل، تنها کافی است که این پنجره را ببندید و گفتگوی خود را شروع کنید. اگر دقت کنید خواهید دید که بر روی آیکون قفل، علامت چک سبز رنگ وجود دارد که نشان از فعال بودن امکان رمزنگاری و تایید هویت فردی که با وی صحبت می‌کنید است.

۲- Shared secret authentication: در این روش شما باید یک جمله، عدد، واژه یا هر چیز دیگری را تایپ کنید به گونه‌ای که تنها فرد مقابل آن را می‌داند.

زمانی که شما جعبه مربوط به Enter your shared secret را پر کردید، تنها کافی است که بر روی Authenticate Buddy کلیک کنید. با کلیک کردن بر روی این گزینه، پنجره‌ای مانند تصویر زیر برای فرد گیرنده باز می‌شود که وی باید در آن دقیقا آن چیزی که نوشته‌اید را بدون هیچ تغییری وارد کند.

تفاوت این روش با روش اول در آن است که در این روش هیچ سوالی شما از طرف مقابل نمی‌کنید و تنها فرد مقابل باید آن چیزی را که نوشته‌اید را دقیقا تایپ کند.

۳- Fingerprint authentication: در این روش شما اثر انگشت دیجیتال خود را با فرد مقابل رد و بدل می‌کنید. برای این کار شما باید ابتدا اثر انگشت دیجیتال فرد مقابل را از روش دیگر غیر از گفتگوی متنی، مانند گفتگوی صوتی/ تصویری دریافت کنید و سپس گزینه I have را انتخاب و اثر انگشت فرد مقابل را که حاوی یک سری عدد و حرف است را وارد  و سپس بر روی Authenticate Buddy کلیک کنید.

در صورتی که اثر انگشتی که از فرد مقابل دریافت کرده‌اید، با اثر انگشتی که Jitsi در اختیارتان قرار می‌دهد یکسان باشد، هویت فرد مورد نظر تایید می‌شود.

مدیریت تاریخچه گفتگوی متنی

دقت کنید که همواره از ذخیره شدن تاریخچه گفتگوهای متنی خود خودداری کنید. برای این کار تنها کافی است بر روی علامت ساعت شنی کلیک کنید و سپس گزینه Turn off history for all chats and contacts را فعال کنید تا هیچ بخشی از گفتگوهای متنی شما ذخیره نشود. اگر هم زمانی خواستید کل تاریخچه ذخیره شده از گفتگوهای متنی خود را پاک کنید، تنها کافی است بر روی Erase all chat history in Jitsi کلیک کنید.

مفهوم رمزنگاری گفتگوهای متنی در Jitsi

با توضیحات بالا شما هم اکنون به راحتی می‌توانید مکالمات متنی خود را رمزنگاری کنید. اما این به چه معناست؟

رمزنگاری گفتگوهای متنی توسط Jitsi در حقیقت امکان شنود مکالمات متنی شما توسط افراد و سازمان‌های دیگر را از بین می‌برد. به عنوان مثال زمانی که شما متنی را به صورت عادی و رمزنگاری نشده ارسال کنید، افراد خرابکار به راحتی می‌توانند آن را مانند شنود تلفن بخوانند. تصویر زیر متن گفتگویی است که توسط Jitsi رمزنگاری نشده است.

اما زمانی که رمزنگاری در Jitsi فعال باشد، وقتی که به گوگل تاک یا Google Talk در جی‌میل خود بروید، متن گفتگو بالا یعنی «این متن به صورت عادی و بدون رمزنگاری ارسال می‌شود» به صورت زیر نمایش داده خواهد شد:

همانگونه که مشاهده می‌کنید به جای متن یک سری اعداد و حروف مختلف نمایش داده می‌شود و این وضعیت دقیقا برای فرد یا سازمانی که بخواهد مکالمات شما را شنود کند اتفاق خواهد افتاد و به جای متن گفتگو، یک سری اعداد و حروف نامفهوم را مشاهده خواهد کرد.

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬