آیا لینوکس امن است؟

در صورتی که به اندازه کافی با کاربران سیستم عامل گنو/لینوکس نشست و برخاست داشته باشید، حتما عبارت‌هایی مانند «لینوکس ویروس ندارد» و «لینوکس خیلی امن‌تر از ویندوز است» را بارها شنیده‌اید. این ادعاها تا حد خیلی زیادی درست هستند ولی دو نکته را نباید هیچگاه فراموش کنید:

۱- هیچ سیستم عاملی به طور کامل امن نیست: تقریبا تمام برنامه‌های کامپیوتری مشکل امنیتی یا باگ (Bug) دارند و یک سیستم عامل مجموعه‌ای عظیم از نرم‌افزار است، پس هر سیستم عاملی دارای مشکلات نرم‌افزاری است.

۲- امنیت یک سیستم عامل رابطه مستقیمی با رفتار خود کاربر دارد: برای درک بهتر بد نیست مثالی بزنیم. قوی‌ترین قلعه‌ها هم فقط در صورتی امن هستند که دروازه‌شان پایین باشد، ساکنانش برای رفت و آمد راحت‌تر دیوارها را خراب نکرده باشند و وقتی کسی به پشت در قلعه می‌رسد با ادعای اینکه «من دوست شما هستم!‌ دروازه را باز کنید» در را برایش باز نکنند. یک سیستم عامل امن فقط تا وقتی امن است که خود کاربر این امنیت را به خطر نیندازد.

همانگونه که اشاره شد، لینوکس به شکل کلی سیستمی امن است و اکثر توزیع‌‌های لینوکس (از جمله اوبونتو، دبیان و فدورا و...) از همان ابتدای نصب، سیستمی امن برای کاربر به ارمغان می‌آورند. منشاء این امنیت به طور عمده مربوط به طراحی این سیستم عامل است که از ابتدا به منظور استفاده چند کاربره روی سرورها و در محیط شبکه و بر پایه معماری اثبات شده یونیکس طراحی شده است.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬