چگونه VeraCrypt را نصب کنید؟

نصب VeraCrypt به دو صورت امکان‌پذیر است: نسخه غیرقابل حمل و قابل حمل.

در اینجا ما هر دو روش را آموزش می‌دهیم هر چند که روش دوم یعنی نسخه قابل حمل را پیشنهاد می‌کنیم زیرا آن را می‌توانید بر روی حافظه جانبی‌ای مانند USB حمل و نقل و جابه‌جا کنید.

نکته: دقت کنید که نسخه قابل حمل تنها برای ویندوز قابل اجراست.

روش اول: نسخه غیرقابل حمل

برای نصب نسخه غیرقابل حمل، ابتدا باید به سراغ فایل اجرایی مربوط به VeraCrypt بروید. پس از آنکه فایل اجرایی VeraCrypt را پیدا کردید، تنها کافی است بر روی آن دو بار کلیک کنید تا با پنجره‌ای مانند تصویر زیر مواجه شوید.

نکته: اگر ویژگی User Account Control در ویندوز فعال باشد (که به صورت پیش‌فرض فعال است)، با اجرای فایل اجرایی VeraCrypt، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما باید بر روی Yes کلیک کنید.

در اینجا شما باید با شرایط استفاده از VeraCrypt موافقت کنید. در صورتی که مشکلی با شرایط ذکر شده ندارید، تنها کافی است که در کنار گزینه I accept the license terms تیک بزنید و بر روی Next کلیک کنید.

با کلیک کردن بر روی Next، پنجره‌ای مانند تصویر زیر ظاهر می‌شود که تصمیم می‌گیرید که می‌خواهید نسخه غیر قابل حمل یا قابل حمل VeraCrypt را نصب کنید. به دلیل آنکه می‌خواهیم نسخه غیرقابل حمل را نصب کنیم، گزینه اول که Install است را انتخاب و سپس بر روی Next کلیک می‌کنیم.

با کلیک کردن بر روی Next، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در آن از شما مسیر نصب VeraCrypt را پرسیده است. پیشنهاد ما آن است که مسیر پیش‌فرض را تغییر ندهید. علاوه بر این چندین گزینه دیگر نیز وجود دارد که بسته به سلیقه خودتان می‌توانید از آنها استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که این گزینه‌ها را به حالت پیش‌فرض نگه دارید و آنها را تغییر ندهید.

  • Install for all users: این گزینه به این معناست که VeraCrypt برای تمام کاربران ویندوز نصب شود یا خیر. در صورتی که می‌خواهید امکان استفاده از آن را به تمام نام‌های کاربری‌ای که در ویندوز تعریف کرده‌اید بدهید، تنها کافی است این گزینه را تیک بزنید.
  • Add VeraCrypt to Start menu: به کمک این گزینه شما VeraCrypt را در لیست نرم‌افزارهای گزینه Start ویندوز قرار می‌دهید. در صورتی که علاقه‌ای به این کار ندارید، تنها کافی است که تیک کنار این گزینه را بردارید.
  • Add VeraCrypt icon to desktop: این گزینه مانند گزینه بالاست با این تفاوت که آیکون VeraCrypt را در Desktop ویندوز نمایش می‌دهد. در صورتی که علاقه دارید از طریق Desktop به VeraCrypt دسترسی داشته باشید، تنها کافی است کنار این گزینه تیک بزنید.
  • Associate the .hc file extension with VeraCrypt: به کمک این گزینه شما به ویندوز اعلام می‌کنید که تمام فایل‌هایی که دارای پسوند hc هستند را با VeraCrypt باز کند.
  • Create System Restore point: این گزینه این امکان را به ویندوز می‌دهد که یک نقطه بازگرداندن ایجاد کند که اگر به هر دلیلی خواستید به دوران قبل از نصب VeraCrypt برگردید، به راحتی این کار را بتوانید انجام دهید.

پس از اینکه از تنظیمات مورد نظرتان مطمئن شدید، تنها کافی است که بر روی Install کلیک کنید تا فرآیند نصب VeraCrypt آغاز شود.

زمانی که نصب VeraCrypt با موفقیت انجام شود، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که از موفقیت‌آمیز بودن نصب این نرم‌افزار خبر می‌دهد و تنها کافی است بر روی OK کلیک کنید.

 پس از آنکه بر روی OK کلیک کردید، تنها کافی بر روی Finish کلیک کنید تا فرآیند نصب غیرقابل حمل VeraCrypt به پایان برسد.

 دقت کنید زمانی که بر روی Finish کلیک می‌کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که به شما اعلام می‌کند با توجه به اینکه تا به حال از VeraCrypt استفاده نکرده‌اید، آیا تمایل دارید راهنمای مربوط به آن را بخوانید یا نه. پاسخ شما در اینجا باید No یا همان نه باشد زیرا شما در بخش‌های بعدی با چگونگی استفاده از VeraCrypt آشنا خواهید شد.

در اینجا نصب VeraCrypt به صورت غیرقابل حمل به پایان می‌رسد و اگر گزینه Add VeraCrypt icon to desktop را تیک کرده باشید، آیکون VeraCrypt را در Desktop ویندوزتان خواهید دید.

روش دوم: نسخه قابل حمل

نصب نسخه قابل حمل VeraCrypt بسیار ساده است و مراحل اولیه آن مانند نسخه غیرقابل حمل است. به این صورت که شما ابتدا باید بر روی فایل اجرایی VeraCrypt کلیک کنید و سپس با شرایط استفاده موافقت کنید و بر روی Next کلیک کنید.

نکته: دقت کنید که شما می‌توانید نسخه قابل حمل VeraCrypt را از طریق PortableApps هم دانلود و نصب کنید. 

زمانی که بر روی Next کلیک کردید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که شما در اینجا به جای آنکه Install را انتخاب کنید (گزینه‌ای که در روش اول انتخاب کردید)، باید گزینه دوم یعنی Extract را انتخاب کنید. اگر دقت کنید در زیر Extract توضیح داده شده است که کاربرد این روش در چیست و در انتهای توضیحات عنوان شده است که VeraCrypt will run in portable mode که به معنی آن است که VeraCrypt در حال قابل حمل اجرا خواهد شد.

زمانی که بر روی گزینه Next کلیک می‌کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در آن به شما در مورد ویژگی VeraCrypt در حالت قابل حمل توضیح می‌دهد و اینکه در این حالت برای آنکه یک فایل VeraCrypt را باز کنید (که آن را به صورت یک درایو کامپیوتری مشاهده خواهید کرد) نیاز به ایجاد درایور دارید.

زمانی که بر روی OK کلیک کنید، پنجره دیگری مانند تصویر زیر باز می‌شود که در آن به شما این نکته را یادآوری می‌کند که برای دسترسی به فایل‌های رمزگذاری شده توسط VeraCrypt باید دسترسی Admin یا مدیر در ویندوز خود را داشته باشید و با هر بار اجرای VeraCrypt، باید این دسترسی را به آن بدهید. این بدان معناست که اگر شما در کامپیوتری کار می‌کنید که دسترسی مدیر ندارید، امکان استفاده از VeraCrypt قابل حمل را نخواهید داشت.

با توجه به اینکه هم اکنون متوجه منظور پیام بالا شدیم، تنها کافی است که بر روی Yes کلیک کنید تا به این صورت آمادگی خود را برای ایجاد نسخه قابل حمل VeraCrypt را اعلام کنید.

پس از کلیک کردن بر روی Yes، پنجره جدیدی مانند تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود که در آن مسیر نصب نسخه قابل حمل VeraCrypt را اعلام می‌کنید. این مسیر نصب به صورت پیش‌فرض مکانی خواهد بود که فایل اجرایی VeraCrypt در آنجا قرار دارد. مثلا در تصویر زیر به دلیل آنکه فایل اجرایی VeraCrypt در پوشه Download قرار دارد، VeraCrypt قابل حمل در آنجا نصب می‌شود.

در صورتی هم که علاقه دارید که پس از پایان فرآیند نصب نسخه قابل حمل VeraCrypt، پوشه مربوط به آن باز شود، کافی است تیک کنار گزینه Open the destination location when finished را نگه دارید.

حالا زمان آن رسیده که بر روی Extract کلیک کنید تا فرآیند نصب نسخه قابل حمل VeraCrypt آغاز شود. زمانی که این فرآیند به پایان رسید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در آن از موفقیت آمیز بودن نصب نسخه قابل حمل VeraCrypt خبر می‌دهد. در اینجا تنها کافی است که بر روی OK کلیک کنید.

زمانی که بر روی OK کلیک کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود که تنها کافی است بر روی Finish کلیک کنید تا فرآیند نصب نسخه قابل حمل VeraCrypt به پایان برسد.

اگر شما تیک کنار گزینه Open the destination location when finished را بر نداشته باشید، با کلیک کردن بر روی Finish، پوشه مربوط به نسخه قابل حمل VeraCrypt باز خواهد شد.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬