چگونه ابزار iOS خود را امن نگه داریم؟

برای اینکه ابزار iOS امن‌تر از گذشته شود، شما می‌توانید یک سری ویژگی را بر روی آی‌فون یا آی‌پد خود فعال کنید تا به این صورت امکان دسترسی غیرمجاز به ابزارتان را کاهش دهید. دقت کنید که نکاتی که در ادامه گفته می‌شود به شما این امکان را می‌دهد که از دستگاه‌تان در زمانی که به سرقت می‌رود نیز به خوبی محافظت کنید. 

استفاده از رمز عبور یا PIN شش رقمی

انتخاب یک رمز عبور مناسب معمولا بیش از ۱ دقیقه زمان نمی‌برد ولی همین رمز عبور می‌تواند اجازه دسترسی  به اطلاعات تلفن همراه شما را توسط اشخاص ناشناس و یا هکرها به میزان زیادی کاهش دهد.

برای تعیین٬ تغییر و  فعال کردن رمز عبور در iOS 9 ابتدا باید به ‌Settings بروید و سپس Touch ID & Passcode را انتخاب کنید.

نکته: اگر از آی‌‌فون ۵ و به پایین استفاده کنید، گزینه Touch ID تنها به صورت Passcode خواهد بود.

سپس در بخش Turn Passcode On، می‌توانید رمز عبور دلخواه ۶ رقمی خود را انتخاب کنید.

اگر دوست دارید رمز عبور شما مجموعه‌ای از حروف و اعداد بیش از ۶ حرف و یا ۴ رقمی باشد بر روی گزینه ‌Passcode Options کلیک کنید تا با ۳ گزینه زیر روبرو شوید:

  • Custom Alphanumeric Code: این گزینه برای انتخاب رمز عبور ترکیبی از حروف و اعداد استفاده می‌شود به گونه‌ای که هیچ محدودیت حرفی ندارید. مثلا می‌توانید یک رمز عبور ۵۰ حرفی برای دسترسی به محتوای آی‌فون/آی‌پد خود انتخاب کنید!
  • Custom Numeric Code: اگر دوست دارید برای رمز عبور فقط از عدد استفاده کنید بدون آنکه محدودیت تعداد حرفی داشته باشید،‌ این گزینه به کارتان می‌آید. مثلا به کمک این گزینه می‌توانید از ۱۰ عدد برای دسترسی به آی‌فون/آی‌پد خودتان استفاده کنید.
  • 4-Digit Numeric Code: این گزینه همانگونه که از نامش مشخص است امکان انتخاب رمز عبوری را می‌دهد که شامل ۴ عدد باشد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ عنوان از این گزینه استفاده نکنید. دلیل این پیشنهاد هم به این نکته باز می‌گردد که احتمال حدس زدن رمز عبور ۶ رقمی، یک میلیون حالت است در حالی که برای رمز عبور ۴ رقمی این احتمال ۱۰ هزار حالت است.

غیر فعال کردن دسترسی به Siri در حالت قفل بودن دستگاه

Siri در دستگاه‌های iOS این امکان را می‌دهد که شما با بیان یک دستور، امکان اجرای یک سری فرمان را بدهید. این امکان در حالتی که دستگاه iOS قفل باشد نیز وجود دارد که این یک خطر امنیتی به حساب می‌آید زیرا فردی که به دستگاه شما دسترسی پیدا کند، بدون وارد کردن رمز عبور، می‌توان یک سری فرمان مانند تماس با یک شماره و… را اجرا کند.

از همین روی شما باید این امکان را به صورت کامل خاموش کنید.

برای غیر فعال کردن Siri در حالت Lock Screen یا زمانی که دستگاه شما قفل است و نیاز به وارد کردن رمز عبور دارد، ابتدا به Settings و سپس به Touch ID & Passcode بروید و در آنجا ‌Siri را غیرفعال کنید.

نکته: اگر از آی‌‌فون ۵ و به پایین استفاده کنید، گزینه Touch ID تنها به صورت Passcode خواهد بود.

قفل کردن آنی آی‌فون/آی‌پد

در بسیاری مواقع این امکان وجود دارد که تلفن هوشمندمان را قفل نکنیم و همین فراموشی می‌تواند به افراد سودجو این امکان را بدهد که به اطلاعات حساس شما بر روی تلفن‌تان دسترسی پیدا کنند؛ اطلاعاتی مانند عکس‌های خانوادگی و… .

برای اینکه آی‌فون/ آی‌پدتان بلافاصله بعد از خاموش شدن صفحه قفل شود و درخواست وارد کردن رمز عبور را بکند،‌ ابتدا باید به Settings و سپس به Touch ID & Passcode بروید.

نکته: اگر از آی‌‌فون ۵ و به پایین استفاده کنید، گزینه Touch ID تنها به صورت Passcode خواهد بود.

سپس به Require Passcode بروید و در آنجا حالت Immediately را انتخاب کنید. با این کار آی‌فون/ آی‌پد شما به سرعت بعد از استفاده نکردن از آن بسته می‌شود.

جلوگیری از دسترسی به آی‌فون/آی‌پد در زمان قفل بودن آن

یکی از روش‌های دسترسی به دستگاه‌های iOS بدون آنکه نیازی به وارد کردن رمز عبور باشد آن است که دستگاه را در حالت پرواز یا همان Airplane Mode قرار بدهید.

برای جلوگیری از این کار ابتدا باید به Settings و سپس به Control Center بروید. حال ویژگی Access on Lock Screen را خاموش کنید.

روشن کردن امکان Find My iPhone

با فعال کردن Find My iPhone شما این امکان را خواهید داشت تا در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن آی‌فون/‌آی‌پد، موقعیت جغرافیایی آن را پیدا کنید.

نکته: دقت کنید که برای ردیابی دستگاه‌تان نیاز است که این دستگاه به اینترنت وصل باشد در غیر این صورت امکان ردیابی آن وجود ندارد.

برای فعال کردن این امکان ابتدا باید به Settings و سپس به iCloud بروید و گزینه Find My iPhone را فعال کنید.

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬