تنظیمات امنیتی و حریم‌خصوصی در iOS 11 که باید بدانید

امنیت و حریم‌خصوصی در تمامی ابزارهای هوشمند و سیستم‌عامل‌ها، یکی از نکات مهم و حائز اهمیت است. کاربران iOS در تلفن‌های آیفون نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با انتشار نسخه iOS 11 ویژگی‌های مهمی معرفی شد. ویژگی‌ها و تنظیماتی که شاید نهایتا نیازمند ده دقیقه زمان برای تنظیم و بررسی داشته باشد. تقریبا تمام مواردی که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، در تنظیمات iPhone و iPad یکسان است.

 


 

کنترل را بر عهده خودتان بگیرید!
اگر بخش حریم‌خصوصی از تنظیمات دستگاه‌های iOS را باز کنید، مجموعه‌ای از تنظیمات را برای تایید صدور دسترسی‌ها و کارکردها مشاهده می‌کنید. تنظیماتی که به شما کمک می‌کند دسترسی‌های مختلف برنامه‌ها، به اطلاعات دستگاه، موقعیت‌ مکانی، عکس‌ها، تقویم، دوربین، میکروفون و... را کنترل کنید. اما دو بخش مهم دیگر که در این مجموعه قرار دارد، تنظیمات Analytics و Advertising است.


با غیرفعال سازی موارد موجود در بخش Analytics، از ارسال اطلاعات گسترده‌ فعالیت شما با دستگاه‌تان به شرکت اپل، خودداری خواهد شد. اطلاعاتی که به‌صورت پیش‌فرض، شرکت اپل از آن‌ها برای بررسی، تجزیه و تحلیل نوع کارکرد دستگاه و کاربر، استفاده می‌کند.

مسیر: Settins > Privacy > Analytics

 

می‌توانید تمامی گزینه‌های اشتراک گذاری اطلاعات را غیرفعال سازید

 

همچنین با فعال‌سازی Limit Ad Tracking در بخش Advertising، می‌توانید ردیابی و رهگیری‌های تبلیغات هوشمند را محدود سازید. تبلیغاتی که به‌طور معمول، پس از استفاده از کلیدواژه‌های مختلف در جستجوها در حین وب‌گردی، منجر به نمایش تبلیغات مرتبط در سایت‌های دیگر می‌شود.

مسیر: Settings > Advertising > Limit Ad Tracking

 


 

از سافاری بیشتر استفاده کنید!
در حال حاضر مرورگرهای مختلفی برای iOS در دسترس است؛ اما Safari در iOS 11 دارای ویژگی‌های بسیار قابل توجه است. در این مرورگر می‌توانید تنظیماتی را مبنی بر جلوگیری از ردیابی‌ها و مسدودسازی تمام کوکی‌ها انجام دهید. همچنین در نسخه جدید این مرورگر برای سایت‌های جعلی، هشدار نمایش داده می‌شود.

 

گزینه‌های Prevent Cross-Site Tracking, Ask Website Not To Track Me, Fradulent Website Warnging را حتما از تنظیمات سافاری فعال کنید. ضمنا فراموش نکنید پاکسازی سوابق جستجو‌ها، تاریخچه و داده‌های ذخیره شده در دستگاه، به تامین امنیت شما به‌هنگام وب‌گردی کمک می‌کند.

 


 

نوتیفیکیشن‌ها را مرتب کنید!
نمایش نوتیفیکیشن‌ها به‌طور کلی خوب نیست، به‌ویژه زمانی که برخی از نوتیفیکیشن‌ها می‌توانند مزاحم شما شود. در تنظیمات جدید مسیج‌های iOS در بخش تنظیمات، می‌توانید نمایش نوتیفیکیشن را برای افرادی که در لیست مخاطبان شما نیستند را متوقف سازید. همچنین می‌توانید مدت زمان ذخیره‌سازی پیام‌هایتان را مدیریت کنید. به‌طوری که بعد از انتخاب زمان مشخص (برای مثال ۳۰ روز یا بیشتر)، پیام‌ها نگهداری شده به‌صورت خودکار حذف شوند.

مسیر: Settings > Messages > Message History


علاوه بر این، توصیه می‌شود از بخش تنظیمات نوتیفیکیشن‌ها، پیش‌نمایش اعلان‌ها را غیرفعال سازید. این مساله کمک می‌کند زمانی که دستگاه شما قفل است، هیچ‌گونه نوتیفیکیشنی روی صفحه شما ظاهر نشود.

 

 

برچسب‌ها: # آیفون # iOS11 # آیپد
آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬