چگونه اطلاعات خود را در سیستم عامل ویندوز به صورت امن پاک کنید؟

بیشتر افراد فکر می‌کنند هنگامی که یک فایل را به سطل آشغال یا همان Recycle Bin می‌اندازند و سپس سطل آشغال را خالی می‌کنند، آن فایل برای همیشه از سیستم‌شان پاک می‌شود حال آنکه حقیقت این نیست به گونه‌ای که این امکان وجود دارد که با استفاده از نرم‌افزارهای رایگان به راحتی می‌توانید فایل‌های پاک شده را بازیافت کنید!

در واقع یک فایل در سیستم عامل ویندوز از دو بخش تشکیل شده است: بخش نخست که نام فایل و آدرس محتوای فایل را در هارد دیسک شما ذخیره می‌کند و بخش دوم که محتوای فایل شما در هارد دیسک است.

هنگامی که شما یک فایل را به روش‌های معمولب از روی هارد دیسک خود پاک می‌کنید، در واقع بخش نخست یک فایل را پاک کرده‌اید و بخش مهم‌تر و اصلی فایل که همان محتوای آن است روی هارد دیسک شما باقی می‌ماند. پس برای پاک کردن یک فایل برای همیشه باید از نرم‌افزارهای خاصی استفاده کنید تا امکان برگشت دادن این فایل‌ها وجود نداشته باشد.

BleachBit

نرم‌افزار BleachBit یکی از این نرم‌افزارها است که فایل‌ها را برای همیشه از روی هارد دیسک شما پاک می‌کند. شما می‌توانید برای دانلود این نرم‌افزار رایگان به وب‌سایت این نرم‌افزار مراجعه کنید.

نکته: برای یادگیری مراحل نصب BleachBit می‌توانید به این راهنمای قدم به قدم بی‌خوف مراجعه کنید.

پس از دانلود و نصب این نرم‌افزار، با تایپ BleachBit در قسمت جستجوی ویندوز ۱۰ می‌توانید به این نرم افزار دسترسی پیدا کنید.

برای پاک کردن امن فایل‌ها از طریق ‌BleachBit کافی است بر روی گزینه File در قسمت بالایی این نرم‌افزار کلیک کرده و گزینه Shared Files را انتخاب کنید. 

پس از انتخاب گزینه Shared Files، صفحه‌ای باز می‌شود که به شما امکان انتخاب فایل‌ها را می‌دهد. در این صفحه فایل مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بر روی Open کلیک کنید.

پس از انجام این کار، نرم‌افزار از شما می‌خواهد که پاک کردن فایل‌ها را با فشردن دکمه Delete تایید کنید و با انجام این کار فایل‌ها به صورت کامل از روی هارد دیسک پاک می‌شوند. 

این نرم‌افزار همچنین این قابلیت را دارد که پوشه‌ها را به صورت کامل از هارد شما پاک کند. برای این کار کافی است در هنگام فشردن دکمه Files، گزینه Shared Folders را انتخاب کنید. 

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که با BleachBit پاک کردن فایل‌ها از روی فلش مموری و هاردهای SSD به صورت ۱۰۰ درصد امکان‌پذیر نیست و برخی از فایل‌ها بر روی این ابزار ذخیره‌سازی باقی خواهند ماند.

WipeFile

یکی دیگر از نرم‌افزارهای ساده پاک کردن امن فایل‌ها، نرم‌افزار WipeFile است که فایل‌ها را به ۱۴ روش مختلف از جمله روش‌هایی براساس استانداردهای پاک کردن فایل‌های نیروی دریایی آمریکا، ناتو و نیروی دفاع آمریکا، از روی هارد دیسک شما پاک می‌کند. 

این نرم‌افزار کم حجم را می‌توانید از وب‌سایت سازنده آن به آسانی دانلود کنید.

پس از خارج سازی پوشه این نرم‌افزار از حالت فشرده و دو بار کلیک بر روی آن، این نرم‌افزار اجرا می‌شود. دقت کنید که این WipeFile نیازی به نصب ندارد. 

پس از اجرای این نرم‌افزار کافی است فایل مورد نظرتان را کشیده و در مستطیل سفید بالای WipeFile آن را رها کنید تا فایل مورد نظرتان آماده پاک شدن باشد. 

سپس در زیر این مستطیل سفید رنگ می‌توانید یکی از ۱۴ روش پاک کردن فایل‌ها را انتخاب کنید که ما روش سازمان ناتو را برای پاک کردن فایل خودمان برگزیده‌ایم. 

با فشردن دکمه Wipe در پایین کادر نرم‌افزار، فایل شما به آسانی و سریع پاک خواهد شد و دیگر قابل بازیافت نخواهد بود. البته هنگامی که دکمه Wipe را فشار دهید، نرم‌افزار از شما می‌خواهد که از پاک کردن آن فایل اطمینان حاصل کنید که برای تایید تنها کافی است بر روی OK کلیک کنید.

Eraser

علاوه بر دو نرم‌افزاری که در بالا به آنها اشاره شد،‌ شما می‌توانید از نرم‌افزار Eraser برای پاک کردن امن فایل‌های خود استفاده کنید. پس از نصب این نرم افزار بر روی سیستم خود، برای حذف فایل مورد نظر تنها کافی است بر روی آن راست کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Eraser را انتخاب کنید. 

پس از آن از شما خواسته می‌شود که درخواست پاک شدن فایل را تایید کنید که با کلیک بر روی Yes، این فایل از روی هارد شما به آسانی پاک می‌شود.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬