چگونه دیوار آتشین ویندوز را تنظیم کنید؟

دیوار آتشین (Firewall) به شما کمک می‌کند تا هنگام استفاده از اینترنت بتوانید مانع از دسترسی غیرمجاز هکر‌ها و بدافزارهایی همچون کرم‌های اینترنتی به اطلاعات کامپیو‌ترتان شوید. علاوه بر این دیوار آتشین این امکان را می‌دهد تا مانع از ارسال اطلاعات غیرمجاز از کامپیو‌ترتان به دیگر کامپیوتر‌ها شوید. 

دیوار آتشین طراحی شده برای ویندوز ۱۰ یک نمونه کامل از این نوع است که نیاز شما برای استفاده از دیوار آتشین را تقریبا برطرف می‌کند. برای دسترسی به تنظیمات دیوار آتشین در ویندوز ۱۰ کافی است با فشردن دکمه ویندوز صفحه کلید یا کلیک کردن بر روی لوگوی ویندوز، در بخش جستجو، واژه Firewall را تایپ کرده و سپس گزینه Windows Firewall را انتخاب نمایید. 

در ویندوز ۱۰ به صورت پیش فرض دیوار آتشین ویندوز فعال است و هنگام ورود به بخش Windows Firewall اگر همه چیز به درستی تنظیم شده باشد، با علامت سبز رنگ در کنار شبکه‌ها یا همان Networks مواجه می‌شوید. 

در کنار هر یک از شبکه‌های عمومی یا خصوصی توضیحاتی کوتاه درباره قوانین به کار رفته برای این شبکه‌ها نوشته شده است از جمله مثلا هنگامی که ویندوز، اجازه دسترسی به اینترنت را از برنامه‌ای می‌گیرد، این موضوع را به شما اخطار دهد. برای تغییر در قوانین اخطار این بخش باید بر روی گزینه Change notification settings در ستون سمت چپ کلیک کنید تا صفحه جدید برای شما باز گردد. 

 در این بخش که Customize settings نام دارم، این امکان برای شما فراهم شده تا با برداشتن تیک کنار عبارت Notify me when Windows Firewall blocks a new app از دیدن پیام اخطار دیوار آتشین ویندوز خود اجتناب کنید. البته شما نباید به هیچ عنوان این بخش را غیرفعال کنید چرا که ممکن است این اخطارها سبب شود تا از وجود یک نرم‌افزار غیر امن در سیستم خود مطلع نشوید.

در این بخش همچنین این امکان به شما داده شده تا حتی دیوار آتشین ویندوز خود را خاموش کنید که به هیچ عنوان نباید چنین کاری را انجام دهید.

در بخش دیوار آتشین در ویندوز ۱۰ همچنین یک بخش پیشرفته برای تغییر قوانین دیوار آتشین اپلیکیشن‌ها با نام Advanced settings وجود دارد که برای کاربران حرفه‌ای ویندوز طراحی شده است و بهتر است که بدون نظارت یک فرد متخصص در این زمینه تنظیمات این بخش را تغییر ندهید. 

در بخش Windows Firewall با کلیک بر روی گزینه Allow an app or future through Windows Firewall در ستون سمت چپ، می‌توانید به اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مختلف اجازه دسترسی به اینترنت را بدهید یا این اجازه را از آن‌ها سلب کنید. 

برای لغو و یا دادن دسترسی به اینترنت به یک نرم‌افزار و یا اپلیکیشن تنها کافی است اپلیکیشن و یا نرم‌افزار مورد نظر را در این بخش پیدا کنید و سپس تیک دسترسی آن به اینترنت را گذاشته و یا بردارید و سپس بر روی گزینه OK در پایین صفحه کلیک کنید. 

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‫مطلب به‌روز نیست؟‬